SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Kasım 2014 Perşembe 08:52

Çin, 8 Pasifik ada ülkesiyle stratejik ortaklık anlaşması imzaladı

/home/yztusr/public_html http://cdn2.yazete.com/store/img/cin-isletim-sistemi-1489648-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/cin-isletim-sistemi-1489648-622x360.jpg
Çin imzayı attı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in 21-23 Kasım Fiji ziyaretinde Pasifik’teki 8 ada ülkesiyle stratejik ortaklık anlaşması imzaladığı bildirildi.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in 21-23 Kasım Fiji ziyaretinde Pasifik’teki 8 ada ülkesiyle stratejik ortaklık anlaşması imzaladığı bildirildi.

Çin medyasında bu ziyaretin detaylarıyla ilgili haberlere göre, Çin’in stratejik ortaklık imzaladığı ülkelerin Fiji, Mikronezya, Samoa, Papua Yeni Gine, Vanuatu, Cook Adaları, Tonga ve Niue olduğu belirtildi. Söz konusu ortaklığın ticaret, tarım, balıkçılık, denizcilik sektörü, enerji ve kaynaklar ile altyapı inşaatı gibi alanları kapsadığı kaydedildi.

Çin, bu 'az gelişmiş ülkeler'den yapılacak ithalattaki vergi kalemlerinin yüzde 97’sine sıfır gümrük tarife tercihi sunacak. Pekin yönetimi ayrıca bu ülkelere 2 bin burs da sağlayacak. Çin Cumhurbaşkanı, Fiji’yi Pasifik ada bölgesinde 'samimi arkadaş ve önemli bir ortak' olarak gördüklerini ifade etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

Mısır'da 78 çocuğa hapis cezası

SONRAKİ HABER

İsrail Mescid-i Aksa'yı yavaş yavaş yıkmayı planlıyor

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.