ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 10:35

Çin hava kirliliğinde de zirvede


Çin’de, hızlı ekonomik büyümeyle beraber çevre kirliliği de tehlikeli boyutlara ulaştı. Dünyanın hava kalitesi bakımından en kötü 20 şehrinden 16’sı Çin’de bulunuyor.

Çin medyasında yer alan haberlerde, dünyanın en hızlı büyüyen ülkesinde yaşanan hava kirliliğinin temel etkeninde enerji ihtiyacı olduğu belirtiliyor. Çin'deki enerjinin yüzde 70'i hala kömüre dayaırken, ülkede geçtiğimiz yıl ithal edilen kömür miktarının yüzde 58 artışla 289 milyon tona ulaştığı kaydedildi.

Öte yandan Çin’deki kirli havanın bir diğer sebebi de giderek artan taşıt sayısı. Ülkede geçtiğimiz yıl trafiğe çıkan araç sayısı 15 milyonu geçerken, bu rakamın 1999 yılındaki tüm ülke genelinde araba sayısına denk geldiğine dikkat çekildi.

Çin’deki hava kalitesi bakımından en kötü eyalet Hebei olurken, kirli şehirler arasında eyaletin Xingtai şehri ilk sırada, başşehri Shıjiazhuang ikinci sırada ve Baoding şehri de üçüncü sırada yer aldı.

Çin’de hava kirliliğine bağlı ölüm sayısı 750 bin kişiye ulaşırken, dünyada hava kirliliğine bağlı ölüm sayısında birinci sırada yer alıyor. Çin’de ayrıca resmi rakamlara göre 20 milyon civarında astım hastası bulunuyor.

PEKİN’DE HAVA KİRLİLİĞİ REKOR KIRDI

Çin’in başkenti Pekin’de geçtiğimiz Ocak ayında sadece 5 gün boyunca sis ve dumanının olmadığı açıklandı. Ülkede 1961 yılından itibaren en kötü hava kalitesinin yaşandığı belirtilirken, Pekin’de havadaki metrekareye düşen zararlı partikül oranının Dünya Sağlık Örgütü’nün kabul edilebilir saydığı orandan 36 kat fazla olduğuna dikkat çekildi.

Çin’de hava ve su kirliliğinden dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı her yıl 750 bini buluyor. Sadece son 10 yılda akciğer kanserine yakalananların sayısı yüzde 60 oranında arttı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER