ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 16:11

Çin, Fransa’dan 60 adet Airbus alıyor


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Çin ile ilişkileri düzeltmek ve işbirliği anlaşmaları imzalamak için Pekin’e geldi.

Holande, bugün ilk olarak Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile görüştü. İki lider çok kutuplu dünya arzusunu dile getirdi ve ülkeleri arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini geliştirmeye devam etmeyi kararlaştırdı.

Ziyarette Airbus ve nükleer enerji gibi alanlarda anlaşmalar imzalandı. Bunlar arasında en önemlisini ise Çin’in Fransa’dan alacağı 60 adet Airbus oluşturdu.

Fransa, Çin’in dış ticaretinde sadece yüzde 1,3 paya sahipken, Almanya’nın yüzde 5’lik payı var. İki ülke arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 51 milyar dolar gerçekleşti. Fransa’nın Çin ile 34 milyar dolar ticaret açığı bulunuyor. Hollande’ın iki günlük ziyareti Çin ile özellikle ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi için önem taşıyor.

Fransa’nın nükleer devi Areva ile Çin’in enerji şirketi CNNC bir nükleer atık arıtma tesisinin inşası için niyet mektubu imzaladı.

Fransız oto devi Renault da Çin'in Wuhan şehrinde yılda 150 bin otomobil üretmek için görüşmelerini sürdürüyor. Fransa ayrıca şarküteri (pişmiş domuz eti) üreticileri için Çin pazarına daha fazla erişim amaçlıyor ve bunun için bastırıyor.

İki ülke arasındaki ilişkiler Fransa’nın bir önceki Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminde bozulma göstermişti. Fransa’nın, Çin’in baş ağrısı konumundaki Tibet’in sürgündeki ruhani lideri Dalay Lama ile ilişkileri Pekin’in sert tepkisini çekmişti.

Bu ziyaret, Hollande'ın göreve başlamasından bu yana Çin’e yaptığı ilk ziyaret oluyor ve aynı zamanda Çin'deki liderlik değişiminin ardından bu ülkeye ilk Batılı büyük ülke başkanının ziyareti açısından da önem taşıyor.

Diğer Çin liderleriyle görüşmesi beklenen Hollande, Pekin’in ardından Şanghay’a gidecek.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER