ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 14:10

Çin enerji yoğunluğunu yüzde 3,9 azaltıyor


Çin, ülkede ciddi boyutlara ulaşan hava kirliliğiyle mücadele için bu yıl enerji yoğunluğunu yüzde 3,9 azaltacağını ve bu oranın 220 milyon ton kömür yakılmasına denk geldiğini açıkladı.

Çin Başbakanı Li Keqiang, 12. Çin Milli Halk Meclisi’nin ikinci oturumu kapanışının ardından düzenlenen basın toplantısında, hava kirliliğine savaş açılması gerektiğini, çünkü bu sorunun toplumun ilgi odağı hâline geldiğini ifade etti. Kirlilik konusunda sıkı tedbirlere ve düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Başbakan Li, "Birçok kişi, sabah uyanır uyanmaz cep telefonundan hemen PM 2,5 değerlerini (havadaki zararlı parçacık oranı göstergesi yada çapı en az 2,5 mikrometre olan partikül) kontrol ediyor. Bu mesele halkın yaşamını doğrudan etkileyen bir meseleye dönüştü.’’ dedi.

Hükümetin çalışma raporunda, hükümetin sisin de dahil olduğunu kirliliğe karşı savaş açtığını belirten Li, "Ne demek bu? Bu bizim kapsamlı üretim ve yaşam modeline karşı bir savaş ilan etmektir. Geçen yıl, hava kirliliğini kontrol ve 161 şehirde PM 2,5 izlemek için 10 tedbir yürürlüğe koyduk. Bir yandan, insanların bilincini geliştirmeyi, diğer yandan da ilgili makamların daha ciddi sorumluluk almasını amaçladık. ‘’ diye konuştu.

Başbakan Li, hükümetin yasa dışı kirletici salanları ciddi şekilde cezalandıracağını ve aynı şekilde denetleme yetkililerinin de, görevlerinde başarısız olma yada kirletici eylemleri görmezden gelmeleri halinde hesap verebilir olmaları gerektiğini kaydetti.

Bu sorunun çözümünün zaman alacağını ifade eden Li, "Fakat, sisi dağıtması için rüzgar ya da yağmuru bekleyemeyiz. Umarım hükümetimiz, işletmeler ve her bir birey birlikte hareket eder ve bu savaşı beraber kazanırız.’’ diye konuştu.

Özellikle başkent Pekin’de rüzgârın esmediği zamanlarda hava kirliliği PM 2,5 indeksinin ötesine çıkabiliyor ve kirlilik günlerce sürebiliyor. Bu da dışarıya çıkılmaması yada maske giyilmesi manasına geliyor. Hava kirliliğinin kırmızı alarm verilecek seviyeye ulaştığı zamanlarda okullar tatil edilebiliyor.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER