ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 15:46

Çin enerji üretiminde bir numara


Çin 2012 yılı sonu itibariyle dünyanın en büyük enerji üretim ülkesi haline geldi. Ülkede geçtiğimiz yıl elektrik üretim kapasitesi 1 milyar 140 milyon kilovata ulaştı.

Çin medyasında yer alan haberde, geçen yılki üretim kapasitesinin 249 milyon kilovatlık kısmının hidroelektrik santrallerinden, 63 milyon kilovatlık kısmı ise rüzgâr enerjisinden elde edildiği bildirildi.

Öte yandan, ülkedeki toplam nükleer elektrik üretim kapasitesinin de dünyada birinci sırada yer aldığı belirtildi. Haberlerde ayrıca, ülkenin doğusundaki Üç Boğaz Barajı'nda geçen yıl 98,1 milyar kilovat elektik üretildiği, elektrik üretiminin 2011 yılına göre yüzde 25 arttığı kaydedildi. Üç Boğaz Barajı'nın 2012 yılı sonu itibariyle en yüksek verimliliğe ulaştığı ve Çin'in hidroelektrik tesislerinden elde ettiği toplam elektrik üretiminin yüzde 14'ünü karşıladığı ifade edildi.

Çin Devlet Enerji İdaresi'nden yapılan açıklamada da, gelecek yıl enerji alanında arz-talep dengesini korumak için kömürden elektrik üretiminin daha sağlıklı hale getirilmesi ve bölgeler arası elektrik nakliyatının güçlendirilmesi gibi bir dizi tedbir alınacağı açıklandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER