ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 13:47

Çin: Doğu Türkistan İslami Hareketi ülke için en büyük tehdit


Pekin yönetimi, kısa sure önce Tiananmen meydanında 5 kişinin ölümüne sebep olan yanan araç olayının arkasında "Doğu Türkistan İslami Hareketi"nin (ETİM) olduğunu ve bu örgütün ülkenin güvenliğine ‘’doğrudan ve gerçek tehdit’’ oluşturduğunu bildirdi.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Politika ve Hukuk Komitesi Sekreteri ve aynı zamanda
eski Kamu Güvenliği Bakanı olan Meng Jianzhu, 31 Ekim'de Şanghay İşbirliği Örgütü'nün (SİÖ) Terörle Mücadele Yürütme Komitesi'ne söz konusu saldırıyla ilgili bilgi verdi.

Meng, aralarında Çin’in de bulunduğu bir çok ülkenin artan global terörist tehdit altında olduğunu belirterek, Çin’in şiddet ve terör suçları ile mücadelede kararlı olduğunu söyledi. Meng ayrıca Çin'in terörle mücadele konusunda ŞİÖ'yle işbirliğini güçlendireceğini ifade etti.

Meng’ın ilgili açıklamalarını olağan basın toplantısında değerlendiren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nce "terör örgütü" olarak kabul edildiğini söylediği ETİM ile ilgili olarak, ‘’Söz konusu örgüt, yıllardır çeşitli yollardan Çin sınırları içinde ‘’şiddet ve terör fikirlerini yaygınlaştırarak, terör faaliyetlerini planlayıp uyguluyor. Bu tür terör faaliyetleri, Çin'e en doğrudan ve gerçek tehdidi oluşturuyor ve diğer ülke ve bölgelerin güvenliğine de zarar veriyor.’’ dedi.

Hua, örgüt mensuplarının Güney Asya, Orta Asya ve Batı Asya gibi bölgelerde faaliyet gösterdiğini ve çok sayıda uluslararası terör örgütüyle işbirliği yaptığını da savundu.

Hua, ŞİÖ’nün terörizm, aşırıcılık ve bölücülükten oluşan "üç kötü güçle" mücadelenin öncelikli işbirliği olduğunu da ifade etti. Sözcü ayrıca , "Tiananmen Meydanı'nda terör saldırısı, terörist güçlerin, ŞİÖ üye ülkelerin gelişmesini her türlü yolla baltalamaya çalıştığını göstermiştir’’ ifadelerini kullandı.

Hua Chunying, Çin’in terörizmle mücadele çabalarını güçlendirmeye ve bölgenin güvenlik ve istikrarını korumaya hazır olduğunu da kaydetti.

Çin polisi, 38 kişinin de yaralanmasına neden olan saldırının ‘’dikkatli planlanmış, organize dilmiş ve kasıtlı’’ olduğunu bildirmişti.

Olayın, Pekin’in en iyi korunan yerlerinden biri olarak bilinen ve Çin Meclisi ile liderlerin konutları ve birçok kamu binalarının ortasında olan Tiananmen Meydanı’nda oluşması, tartışmaya sebep olmuştu. Olayla ilgili beş Uygur kökenli şüpheli gözaltına alınmıştı.

Olayın ardından özellikle başkent Pekin’de Uygurların kaldıkları ve çalıştıkları yerler, polis tarafından daha detaylı olarak kontrol edilmişti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER