ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2013 Perşembe 01:04

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, İsrail'de


İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, resmi temaslarda bulunmak üzere ülkeyi ziyaret eden Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'yi kabulünde, "İran, Birleşmiş Milletler'in (BM) ve sizin çözüm planınızı eksiksiz yerine getirmeli" dedi.
Wang Yi, dışişleri bakanı olmasının ardından İsrail'e ilk kez gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde Başbakan Netanyahu ile Kudüs'teki Başbakanlık Ofisi'nde biraraya geldi.
Netanyahu, başbaşa görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, "İnanıyoruz ki dünya barışı için İran nükleer kapasitesini, nükleer silah geliştirme gücünü reddetmeli. BM'nin ve sizin sunduğunuz çözüm planını eksiksiz yerine getirmeli. Tüm zenginleştirmesini, sentrüfüjlerini, tüm zenginleştirdiği uranyum stoklarını ve Arak'da bulunan ağır su reaktörlerini dağıtmalı ve böylece plütonyum üretememeli. Uluslararası toplum, bunun arkasında sıkıca durabilmeli diye düşünüyorum" diye konuştu.
İsrail'in yüksek teknolojiye, Çin'in ise büyük bir endüstriyel güce sahip olduğuna dikkati çeken Netanyahu, "Bu ikisinin kombinasyonu, İsrail ve Çin için çok faydalı olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.
Wang Yi de Kudüs'te olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki ülke ekonomisinin birbirini tamamlayıcı olduğunu ve parlak bir gelecek için aradaki işbirliğinin her iki tarafın da faydasına olduğunu dile getirdi.
Wang Yi ayrıca, Netanyahu'ya, Çin ziyareti sırasında Devlet Başkanı Xi Jinping ile yaptığı ikili anlaşmanın önemini hatırlatarak, "İki ülke arasında karşılıklı işbirliğini derinleştirmek için buraya geldim. İsrailli dengimle, farklı alanlarda daha güçlü işbirliklerini keşfetmeye geldim" ifadelerini kullandı.
Netanyahu geçen yaz, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın da Çin'de temaslarda bulunduğu sırada ülkeye resmi ziyaret düzenlemişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER