ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 21:21

Çin, ABD’nin Pasifik’e 'barış' getirmesini umuyor


Resmi bir ziyaret için ABD'de bulunan Çin Savunma Bakanı Chang Wanquan, Washington’un Pasifikteki durumu daha karmaşık hale sokmaması ve bölgeye barış getirmesini umduğunu söyledi. Ulusal çıkarları nedeniyle son yıllarda karşı karşıya gelen Çin ve ABD, yeni tip askeri ilişkiler kurmak için çalışmalarını hızlandırdı.

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel ile dün 3 saatten fazla görüşen Chang, internet güvenliği konusunda çifte standardın kabul edilemez olduğunu söyledi. Görüşmenin ardından basının karşısına çıkan iki bakan, ikili ve bölgesel sorunların yanında, internet güvenliği gibi konularda fikir birliğine vardıklarını belirtti.

Hagel, "Amacımız ortaklık yoluyla askeri birlikler arasında güven inşa etmek. Bu yıl ilk defa Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na (PLA) bağlı deniz filosunu gelecek yıl gerçekleşecek çok taraflı deniz tatbikatı 'RIMPAC'e davet ettik." diye konuştu. İkili ilişkilerinin Asya Pasifik bölgesinde istikrar ve güvenliğin sağlanması adına önemli olduğuna dikkat çeken ABD’li Bakan, Çin ile olumlu ve yapıcı ilişkiler kurmak konusunda kararlı olduklarını ifade etti.

Çinli Bakan Wanquan, "Çin - ABD ilişkileri yeni tarihi bir dönemde. Çin - ABD askeri ilişkilerinde yeni bir model inşa edilmesi bize stratejik güveni artırmaya, stratejik riskleri düşürmeye ve dünya barışı ile bölgesel istikrarı devam ettirmeye yardımcı olabilir." ifadelerini kullandı.

ABD’nin bölgede etkisini artırmaya çalışması konusundaki düşüncelerinin sorulması üzerine Bakan Chang, Devlet Başkanı Xi Jinping’in "Pasifik bölgesinin iki dev ülke için yeterli alan sağlayacak genişlikte olduğu" sözlerini hatırlattı ve ABD’nin Asya Pasifik’te yapıcı rol oynamasını her zaman memnuniyetle karşılayacaklarını söyledi.

Çin medyasına göre ABD ve Çin, Kasım ayında Hawaii'de insani yardım ve afetle mücadele konularında ilk kez ikili tatbikat düzenleyecek. Ayrıca iki taraf, insani yardım, terör ve korsanla mücadele ve barışı koruma gibi alanlarda temas ve işbirliğini yoğunlaştırmayı kararlaştırdı.

ABD, ASKERİ KAPILARI ÇİN’E AÇTI

Çin medyasına göre, 16 Ağustos’ta ABD’ye giden Chang, ABD ordusuna bağlı Pasifik Komutanlığı, Kuzey Komutanlığı ve Kuzey Amerika Hava Savunma Komutanlığı'nı ziyaret ederek, test odalarını gezdi. Söz konusu yerlerin ziyaretinin, duyulan "karşılıklı güveni" gösterdiği ifade edildi.

İki taraf toplantıda önemli askerî eylemlerde karşı tarafın bilgilendirileceği bir mekanizma kurulması için görüşmeler yapmayı da kararlaştırdı. Bakan Chang ayrıca, "Çin ile ABD arasındaki ilişkiler, tarihî bir dönemde bulunuyor. Yeni tip ikili askerî ilişkilerin kurulması, iki ülkenin karşılıklı stratejik güveninin artırılması ve stratejik risklerin giderilmesi, dünya barışının ve bölgesel istikrarın korunmasına yararlıdır. Çin, ABD ile birlikte iki ülke liderleri arasında varılan anlaşmaları yerine getirerek, diyalogu yoğunlaştırmaya ve somut işbirliğini artırmaya hazırdır. Çin, ABD ile arasındaki fikir ayrılıklarını çözüp, iki ordu ilişkisini daha yüksek bir seviyeye götürmek için çaba gösterecek." dedi.

ABD, bölgede Çin’e karşı askeri denge oluşturmak üzere donanmasının yüzde 60’ını Pasifik’e kaydıracağını açıklamıştı. Çin, ABD’nin Pasifik’teki etkisini arttırma ve Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerle sıklıkla düzenlediği ortak deniz tatbikatlarından endişe duyuyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER