ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 11:39

Çin, 2013 ekonomik hedeflerini açıkladı

Çin, 2013 ekonomik hedeflerini açıkladı


Çin, 2013’e ait ekonomik ve sosyal hedeflerini açıkladı. Başkent Pekin’deki Büyük Halk Sarayı’nda bugün başlayan 12. Çin Milli Halk Meclisi (NPC) birinci toplantısında konuşan Çin Başbakanı Wen Jiabao, hükümetin geçmiş beş yıllık faaliyet ve yeni hedefleri konusundaki raporunu okudu. 28 sayfalık raporu 2969 delegenin önünde okuyan Wen, 2013 hedeflerini şöyle sıraladı:

1- Enflasyon yüzde 3,5 oranında korunacak (2012’de yüzde 4 gerçekleşti)
2- Gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) yüzde 7,5 oranında büyüyecek (2012 de 13 yılın en düşük rakamıyla yüzde 7,8 olmuştu)
3- Savunma bütçesi yüzde 10,7 arttırılarak, 720.2 milyar yuan (114.3 milyar dolar) olacak. 2012’de yüzde 11.6 artışla 650 milyar yuan (104 milyar dolar) olmuştu.
4- 9 milyon yeni istihdam oluşturulacak.
5- Kayıtlı işsizlik oranının yüzde 4,6'nın altında tutulacak.
6- Emeklilerin aylık gelirleri yüzde 10 yükseltilecek ve temel sağlık sigortası konusunda devlet yardımı arttırılacak.
7- Kişi başına düşen gelirlerindeki artış, ekonomik büyüme hızıyla aynı seviyede olacak.
8- Sağlam para politikası sürdürülecek.
9- 2013 mali bütçesi, eğitim, tıp ve sağlık ve sosyal güvenlik gibi halkın yaşamını doğrudan ilgilendiren alanlara kaydırılacak.
10- Ödemeler dengesi geliştirilecek.

Konuşmasında Çin’e özgü sosyalizmin daha da ilerletilmesi ve reformların sürdürülmesi gerektiğinin altını çizen Wen, siyasi tutarlılık, istikrar ve esnekliğin devam ettirileceğinin de altını çizdi. Wen, halkın yaşam koşullarının düzeltilmesinin, hükümetin faaliyetlerinin hareket noktası ve hedefi olduğunu vurguladı. Çevre kirliliğine de vurgu yapan Çin Başbakanı, ayrıca halkın yaşam güvencesini sağlamanın, hükümet çalışmalarında ön plana konması gerektiğini ifade etti. Raporunda Wen, Çin'in bu yılki mali bütçesinin, eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik gibi halkın yaşamını doğrudan ilgilendiren alanlara kaydırılacağını, bununla birlikte, idari harcamaların sıkı bir şekilde kontrol edilerek, her alanda tasarrufun sağlanacağını dile getirdi.

Ülkedeki emlak sektöründe yaşanan sıkıntılara da değinen Başbakan Wen, spekülasyon ve yatırım amaçlı konut satın alınmasının kararlılıkla önlenerek, konut fiyatlarının istikrara kavuşturulması konusunda ‘’sorumluluk sistemi’’ geliştirileceğini söyledi.

Son kez delegelerin önüne çıkan Wen, konuşmasının sonunda herkese teşekkür ederek, delegeleri 3 kere eğilerek selamladı.

13 gün sürecek toplantının ardından yeni liderler kamuoyunun karşısına çıkacak. Buna göre Cumhurbaşkanı Hu Jintao, görevini yardımcısı Xi Jinping’e, Başbakan Wen Jiabao da görevini yardımcısı Li Keqiang’a bırakacak.

Toplantının bitiminde Hu ile Xi, kısa süreliğine sohbet etti.

Tamamı Çin Komünist Partisi’nin üyesi ve toplumun her kesiminden oluşan delegelerin toplantıya gelişlerinde renkli görüntüler oluştu.

Toplantılarda, Devlet Konseyi olarak da bilinen hükümetin çalışma raporunun incelenmesi ile hükümetteki yapısal reform ve işlevsel değişiklik tasarıları da görüşülecek.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER