ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 11:32

Çifte vatandaşlık inisiyatifi mecliste


Almanya'da federal hükümet ortakları Hıristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) arasında soğuk hava esmesine sebep olan ‘çifte vatandaşlık inisiyatifi’ Eyalet Temsilcileri Meclisi’nde (Bundesrat) ele alınıyor.

SPD ve Yeşiller’in yönetimde olduğu Baden-Württemberg, Rheinland-Pfalz ve Schleswig-Holstein eyaletleri, herhangi bir ön şart koşulmadan opsiyon modelinin vatandaşlık yasasından kaldırılmasını öngören yasa teklifini tanıtıyor.

Eyalet Temsilcileri Meclisi’nin 920. oturumunun 42. gündem maddesi olan bu yasa teklifi inisiyatifi başlatan eyaletler tarafından tanıtıldıktan sonra Federal Meclis’in ilgili komisyonu ile irtibatta olan komisyona gönderilecek.

Büyük Koalisyon ortakları da kendi yasa çalışmalarının gündemde olması, Birlik Partililerin ise opsiyon modelini kaldırmak için Almanya’da okula gitme ve en az belli bir süre yaşamış olma gibi şartlar koşması, eyaletlerin inisiyatifinin kısa sürede başarıyla sonuçlanmayacağına işaret ediyor.

Nitekim CDU ve CSU’lu siyasetçiler SPD yönetiminden bu inisiyatifi durdurmasını istemişti. CDU Genel Başkan Yardımcısı Thomas Strobl, “Eyaletler yasa tasarısını çöpe atmazlarsa vatandaşlık yasasının değiştirilmesi için görüşme yapılmayacak. Eğer vazgeçmezlerse pazarlık yapmaya gerek yok ve yürürlükteki yasa geçerliliğini korur. CDU, yürürlükteki yasaya razı.¨ diyerek SPD’yi tehdit etmişti.

Eyalet Temsilciler Meclisi’nin oturumu için başkent Berlin’e gelen eyaletlerin başbakanları dün yaz tatili günlerinin paylaşımını yaptı. Bilindiği gibi 16 eyalette okullar aynı anda tatile girmiyor. Dönüşümlü olarak bazı eyaletler erken, diğerleri geç giriyor. 2017 yılına kadar tatil günleri 83 gün içinde tamamlanacak şekilde paylaşılmıştı. 2018-2024 yılları arasındaki tatil günlerini planlayan eyaletler, tatil günlerini 90 gün içine serpiştirmeyi hedefliyor.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER