ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Şubat 2013 Çarşamba 15:20

Çifte vatandaşlık hükümet programına girecek


Almanya'daki Türk toplumunu yakından ilgilendiren çifte vatandaşlık tartışmalarında önemli gelişmeler yaşanıyor. Hükümet ortağı Hür Demokrat Parti'nin (FDP) desteğinden sonra Sosyal Demokrat Parti‘den (SPD) önemli açıklama geldi. SPD, çifte vatandaşlığı hükümet programına alacak. SPD Yönetim Kurulu Üyesi ve İç Politikalar Sorumlusu Ralf Stegner, çifte vatandaşlığı mümkün hale getirmek için hükümet programına alacaklarını söyledi.

SPD Genel Merkezi Willy-Brandt-Haus'da gazetecilerle bir araya gelen Stegner, "Avrupa Birliği vatandaşlarına, Kuzey Amerika, İsviçre gibi ülkelere çifte vatandaşlık veriliyor. Ama Türklere gelince opsiyon modeli zorunlu kılınıyor. SPD iktidar olduğunda çifte vatandaşlığı mümkün hale getirecek. SPD'nin hükümet programında kesinlikle çifte vatandaşlık yer alacak." dedi.

Türk gençlerinin 18 ile 23 yaş arasında tercihe zorlanmalarının kabul edilemez olduğunu söyleyen İç Politikalar Sorumlusu Stenger, bu yıl yaklaşık 3 bin 300 gencin tercihte bulunacağına, ilerleyen yıllarda da bu sayının artacağına işaret etti.

Hedeflerinin Yeşiller ile koalisyon olduğunu vurgulayan Stenger, "Türk seçmenler yıllardır SPD'yi destekliyor ve bu sefer SPD'nin çifte vatandaşlık hakkını sağlayacağına inanıyor. Hıristiyan Demokratlar (CDU) ile büyük koalisyon kurulması durumunda SPD'nin çifte vatandaşlık tavrında değişiklik olacak mı?" sorusuna şu cevabı verdi: "Hedefimiz öncelikle büyük koalisyon olmadan hükümet kurmak. Olmasa bile çifte vatandaşlık kesinlikle koalisyon sözleşmesinde yer alacak. Zaten koalisyon kurmak istediğimiz Yeşiller, opsiyon modeline karşı."

SPD'li Berlin Neukölln Belediye Başkanı Heinz Buschkowsky'nin çifte vatandaşlığa karşı olduğunu ve bir Alman gazetesine karşı olduğuna dair açık mektup yazdığının hatırlatılması üzerine Stegner, "SPD geniş sosyal bir parti. Farklı fikirleri savunanlar çıkabiliyor. Biz Buschkowsky'nin duruşunu desteklemiyoruz ve çoğunluk da onun fikrini savunmuyor. SPD'de önemli olan parti programıdır." ifadelerini kullandı.

YEŞİLLER FEDERAL İNİSİYATİF BAŞLATACAK

Türk gençlerinin 23 yaşına kadar tercihe zorlamanın ruh dünyasında yaralar açabileceğine işaret eden Yeşiller Partisi Parlamento Grup Başkanı Renate Künast, "Opsiyon zorunluluğundan en çok Türk gençleri zarar görüyor. Türkler bilinçli bir şekilde Avrupa Birliği ile yapılan anlaşmalardan kaynaklanan haklarından mahrum bırakılıyor. Buna müsaade edilmemeli." dedi. CDU'nun vatandaşlığa karşı çıkmasını gerici bir yaklaşım olarak değerlendiren Künast "Çifte vatandaşlık toplumda çeşitlilik ve dünyaya açıklığı gösterir." diyerek Yeşillerin çifte vatandaşlığın mümkün kılınması için federal bir inisiyatif başlatacağını kaydetti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER