ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Haziran 2013 Cuma 18:15

Çifte vatandaşlık Eyaletler Meclisi'nde


Almanya'da Türk vatandaşlarını yakından ilgilendiren çifte vatandaşlık hakkı, Federal Meclis'ten sonra şimdide Eyalet Temsilciler Meclisi'nin (Bundesrat) gündemine taşındı.

Baden- Württemberg (BW) Eyaleti Yeşiller ve SPD hükümetinin hazırladığı çifte vatandaşlığı serbest bırakıp opsiyon modelini kaldırmayı hedefleyen yasa tasarısı Eyalet Temsilciler Meclisi'ne sunuldu. Önceki gün çifte vatandaşlık gündemiyle toplanan Federal Meclis'te Yeşiller Partisi'nin "Opsiyon modeli kaldırılsın" teklifi tartışılmış fakat yapılan oylamada 267 milletvekili "Evet" oyu kullanmış, 307 milletvekili ise "Hayır" demişti. Hükümet ortağı Hıristyian Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Hür Demokrat Parti'nin (FDP) karşı çıkmasıyla Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşilleri'in desteklediği çifte vatandaşlığı serbest bırakacak teklif reddedilmişti.

Çifte vatandaşlık yasa tasarısının Bundesrat üyelerine sunumunu yapan BW Uyum Bakanı Bilkay Öney (SPD), “Almanya'da yaşayan herkese eşit hak istiyoruz. Birçok farklı ülkelerden vatandaşa Almanya çifte vatandaşlık uyguluyor. Türkler içinde aynı hakları talep ediyoruz. Sadece Türkler için değil, Almanya'nın herkese çifte vatandaşlık yolunu açması gerekiyor. Bu yüzden yasa talebinde bulunduk." dedi.

Toplantının ardından Cihan Haber Ajansı'na konuşan Bilkay Öney, "Bütün araştırmalar, Alman pasaportuna sahip insanların daha uyumlu, eğitimde daha başarılı, işsizlikten daha az nasiplerini aldıkları ve daha yüksek maaşla çaıştıklarını gösteriyor." dedi. Öney, başta Türkler olmak üzere birçok insanın eski pasaportlarını kaybedecekleri için Alman vatandaşlığını istemediklerine dikkat çekti. Öney, bazı ülkelerden gelenlere çifte vatandaşlık hakkı verilirken bazılarına verilmemesinin adaletsizlik olduğunu dile getirdi.

'ZORLA ALMAN OLACAKSIN' DİYEMEYİZ

Almanya'nın nüfusunun giderek yaşlandığını ve yurtdışından insanları çekebilmek için “Demografi Zirvesi” yaptığını söyleyen Schleswig- Holstein Eyalet Başbakanı Thorsten Albig, “Burada yaşayan insanlara zorla Alman olacaksın.” demenin doğru olmayacağını ifade etti. Çifte vatandaşlığın serbest bırakılmasını isteyen Albig, Almanya'nın vatandaşlık yasasını modernleştirmesi gerektiğini söyledi.

Eyaletler Meclisi'nde konuşan Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier (CDU) çifte vatandaşlığa karşı duruşunu devam ettirdi. Bouffier, “Vatandaşlık bilinçli olarak verilen bir karardır. Burada yaşamak isteyen herkesin net bir şekilde nereye ait olduğuna karar vermesi gerekiyor.” açıklamasını yaptı. Hessen Başbakanı Bouffier, BW'ın hazırladığı yasa tasarısının diğer eyaletler tarafından reddedileceğini iddia etti.

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Uyum Bakanı Guntram Schneider, Avrupa Birliği ülkesi vatandaşlarına serbest olan çifte vatandaşlık imkanının herkese sağlanması gerektiğini dile getirdi. BW'nin hazırladığı yasa tasarısına Brandenburg, Bremen, Hamburg, Aşağı Saksonya, Kuzey Ren Vestfalya ve Schleswig- Holstein eyaletleri destek veriyor.

BW'nin çifte vatandaşlık yasa tasarısının Eyalet Temsilciler Meclisi'nde 5 Temmuz 2013 tarihindeki oturumda tekrar gündeme alınıp oylanması bekleniyor. Kabul edilmesi durumunda ise federal seçim sonrası oluşacak olan parlamento da Eyaletler Meclisi'nin teklifi milletvekillerinin onayına sunulacak. Seçimlerden SPD ve Yeşiller iktidarının çıkması durumunda ise çifte vatandaşlık yasasının kabul edilmesi büyük ihtimal olarak görülüyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER