ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Aralık 2014 Perşembe 13:04

CIA'in dev yatırımı

CIAin dev yatırımı

CIA'in işkence için harcadığı para duyanı şok ediyor.


Amerikan Merkezi Haber Alma Örgütü CIA’in 11 Eylül sonrasında El Kaide mensuplarına uyguladığı sistematik işkencelerin yol açtığı skandaldan sonra şimdi de işkence mekanizmasının yeni ayrıntıları ortaya çıktı.

CIA İŞKENCECİLERE 81 MİLYON DOLAR "UZMANLIK ÜCRETİ" ÖDEMİŞ

CIA’in El Kaide mensuplarına yapılacak etkili işkence programlarını hazırlayan kişilere bu “uzmanlıkları” için toplam 81 milyon dolar (yaklaşık 182 milyon TL) ödediği anlaşıldı.

Amerikan Senato İstihbarat Komitesi tarafından yayınlanan raporda, “uzmanlıkları” için milyonlarca dolar ödeme yapılan kişiler arasında “Swigert” ve “Dunbar” kod adlarıyla bilinen James Elmer Mitchell ve Bruce Jessen adlı iki psikolog özellikle ön plana çıktı.

Rapora göre, iki “uzman” verdikleri “hizmet” kapsamında CIA’ye hangi mahkuma nasıl işkence yapılacağına dair “programlar” hazırladı.

Yine rapora göre CIA 2002 yılında “Swigert” ve “Dunbar”ı adı belirtilmeyen bir ülkeye göndererek aynı yılın Mart ayında Pakistan’da yakalanan Filistinli Ebu Zübeyde’nin sorgusunun “psikolojik boyutu” üzerine program hazırlattı.

“Swigert” ve “Dunbar”ın hazırladığı işkence yöntemleri arasında mahkumun dar bir yere kapatılması, mahkumun su altında tutularak havasız bırakılması, mahkumlara bebek bezi bağlanması ve sahte gömme gibi yöntemler de bulunuyor.

Rapora göre, söz konusu iki uzmana ayrıca tekniklerini uyguladıkları gün başına 1800 dolar ödeme yapıldı.

'CIA SORGU MERKEZLERİNE 300 MİLYON DOLAR HARCADI'

İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Times, CIA’nin Avrupa ve Asya'da sorgu merkezi olarak kullandığı tutuklu evlerine 300 milyon dolar para harcandığı iddia etti.

KARA BÖLGE VE GİZLİ SORDU

The Times gazetesi, CIA hakkındaki iddiaları sıraladığı haberinde, 'kara bölge' olarak bilinen sorgu merkezlerinin bulunduğu iddia edilen ülkeleri ve tutsakların nakillerinde, kendi topraklarında duraklamalarına izin verildiği öne sürülen ülkelerin bir haritasını verdi. Tutsakların duraklamasına izin verildiği iddia edilen ülkeler arasında, Türkiye, Yunanistan, Belçika, İngiltere, İrlanda, İspanya ve Portekiz yer aldı.

Gazete, “gizli sorgu” tesislerin bulunduğu iddia edilen ülkeler arasında; Suudi Arabistan, Tayland, Fas, Mısır, Romanya, Libya, Polonya, Özbekistan ve Litvanya’yı göstererek, bu merkezler arasında 220 bin dolar harcanan Afganistan’daki merkezin en kötü şöhrete sahip olduğunu ifade etti. 

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER