ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 15:08

Chavez fotoğrafından dolayı özür dilendi


İspanya’nın en prestijli ve çok satan gazetesi El Pais, Küba’da tedavi gören Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’in sahte fotoğrafını yayınladı. Söz konusu fotoğraf daha sonra gazetenini internet sitesinden kaldırıldı. Gazete ayrıca, fotoğrafın sahte olduğunu anlaşılması üzerine bugünkü sayısında baskıyı durdurdu.

“El Pais Hugo Chavez’in sahte fotoğrafını geri çekti” başlıklı bildiride, Gtres Online adlı bir ajansın hastanede tedavi gören bir adamın fotoğrafını Hugo Chavez’e ait olduğunu iddia ederek gazeteye sağladığı ve söz konusu resimin web sayfasında yaklaşık yarım saat kaldığı belirtildi.

Ancak fotoğrafın ne şekilde, ne zaman ve nerede çekildiğini teyit edemediklerini yazıda belirtildiğinin altını çizen El Pais, ajansın temin ettiği fotoğrafın Chavez’e ait olmadığını öğrenir öğrenmez tüm baskıları durdurduklarını ve gönderilen gazetelerin de satış noktalarından toplattıklarını ifade etti. Bu yüzden İspanya ve yurtdışında bazı gazete satış noktalarında El Pais’in bulunamayabileceği not edildi.

El Pais gazetesi, verdiği zarardan ve hatadan dolayı okurlarından özür dileyerek, fotoğrafın teyit edilmesi konusunda yaşanan aksaklıkları ve hataları tespit etmek için bir inceleme başlattıklarını bildirdi.

Gazete ayrıca Gtres Online’ın birkaç yıldır çalıştıkları bir görsel ajans olduğunu ve bu şirketin İspanya’da diğer uluslararası ajansları temsil ettiğini kaydetti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER