ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2013 Pazartesi 10:03

"Cezayir'de ölen rehinelerin 12'si Japon"


Cezayir'deki bir doğalgaz tesisinde dört gün süren krizde ölen rehinelerden 12'sinin Japonya vatandaşı olduğu bildirildi. Japon hükümeti, kaç vatandaşının öldüğünü tespit etmeye çalışırken hastane kaynakları, "Morgdaki 12 ceset, Japonya'ya ait." dedi.

Silahlı bir grup, Cezayir'in güneyindeki Amenas doğalgaz tesisinde çalışan yabancıları rehin almıştı. Bunun üzerine Cezayir yönetimi, rehineleri kurtarmak için operasyon başlattı. Bu tür bir operasyona karşı çıkan Japonya, Cezayir elçisini de dışişlerine çağırarak duyduğu rahatsızlığı iletmişti. Operasyon sona ermesinin ardından 23 rehinin hayatını kaybettiği ancak bu sayının artabileceğine dikkat çekildi.

Japonya hükümet sözcüsü Yoshihide Suga, bazı vatandaşlarının öldüğünü dair haberlerin geldiğini ancak, kesinleştiremediğini belirtti. Suga, Dışişleri Bakan Yardımcısı Minoru Kiuchi'nin Cezayir'e gönderildiğini, durumu netleştirmeye çalışacağını söyledi. Kiuchi'nin ardından başka bir grubun daha gönderileceğini kaydetti. Doğalgaz tesisinden kurtulmayı başaran Japonlar için uçak göndereceklerini belirten Suga, "Hükümete ait bir uçağı gönderdik." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER