ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Nisan 2018 Çarşamba 14:52

Cezayir'de askeri uçak düştü: 257 ölü

Cezayirde askeri uçak düştü: 257 ölü

Yerel basında yer alan haberlere göre, olayda yaklaşık 100 kişi öldü. Resmi haber ajansı APS, uçağın düştüğünü teyit ederken ölü ve yaralı sayısına ilişkin bilgi vermedi


Cezayir'in kuzeyindeki Blida kentinde bir askeri nakliye uçağının düşmesi sonucu yaklaşık 100 kişinin öldüğü belirtildi.

Yerel basının Blida'daki sivil savunma ekiplerine dayandırdığı haberlere göre, olayda yaklaşık 100 kişi hayatını kaybetti.

Söz konusu haberlerde, Rus yapımı "Ilyushin" tarzı uçağın Cezayir Hava Kuvvetleri tarafından personel taşıma ve lojistik amaçlı olarak kullanıldığı ifade edildi.

Öte yandan Cezayir resmi haber ajansı APS'de yer alan haberde ise uçağın düştüğü bilgisi teyit edilirken, "şu ana kadar uçakta yolcuların olup olmadığına ilişkin bilgiye ulaşılamadığı" ifade edildi.

Uçağın ülkenin güneybatısındaki Beşar vilayetine gitmek üzere havalandığı kaydedilen haberde, olası kurbanlara yardım için olay yerine sivil savunma ekiplerinin sevk edildiği aktarıldı

- Savunma Bakanlığı soruşturma başlattı

Cezayir Savunma Bakanlığı da uçağın düşmesine ilişkin soruşturma başlattığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Boufarik Askeri Üssü'nden, ülkenin batısındaki Tinduf vilayeti, oradan da güneybatıdaki Beşar vilayetine gidecek olan askeri nakliye uçağı, askeri üssün çevresindeki boş bir tarım arazisine düştü. Bakanlık, uçağın düşmesine ilişkin soruşturma başlattı." ifadesi kullanıldı.

- Genelkurmay Başkanı olay yerinde

Bu arada Genelkurmay Başkanı Korgeneral Ahmed Kayıd Salih'in uçağın düşmesinin akabinden olay yerine intikal ettiği belirtildi.

Savunma Bakanlığı ise uçağın düşme nedeni ile ölü ve yaralılar hakkında bilgi vermedi.

Cezayir'in kuzeyindeki Blida vilayetinde yer alan Boufarik Havalimanı yakınlarında bugün bir askeri nakliye uçağının düştüğü açıklanmıştı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER