ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 21:00

Çevirmen skandalı gerçeği ortaya çıkardı

Çevirmen skandalı gerçeği ortaya çıkardı

Yıllardır hükümet ve iktidar partisinin düzenlediği büyük toplantılarda çevirmenlik yapıyormuş.


Güney Afrika'nın efsanevi lideri Nelson Mandela için düzenlenen törende anlamsız el kol hareketleri yaparak skandala neden olan işitme engelliler çevirmeninin, yıllardır hükümet ve iktidar partisinin düzenlediği büyük toplantılarda çevirmenlik yaptığı bildirildi.


Güney Afrika'nın 95 yaşında yaşamını yitiren lideri Mandela için 10 Aralık'ta gerçekleştirilen törende işitme engelliler için çevirmenlik yapan ve şizofreni hastası olduğu bildirilen 34 yaşındaki Thamsanqa Jantjie, çevirmen olarak görev yaptığını kanıtlamak için önceki yıllara ait kayıtlara sahip olduğunu ve bunu ispat edebileceğini belirtti.

Yıllarca Güney Afrika hükümeti ve iktidar partisinin düzenlediği büyük toplantılarda çevirmenlik yaptığını kaydeden Jantjie, Johannesburg'un batısındaki ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde tedavi gördüğünü ifade etti.

Hastane yetkilileri ise hastaları hakkında bilgileri deşifre edemeyeceklerini bildirdi.

Çevirmen Thamsanqa Jantjie, şizofreni hastası olduğunu, tören sırasında halüsinasyonlar görüp sesler duymaya başladığını söyleyerek özür dilemişti. Tören sırasındaki konuşmaların çevirisinin ise anlamsız ve doğru olmadığı bildirilmişti.

Dünya liderlerinin katılımıyla Mandela için düzenlenen törende Jantjie, ABD Başkanı Barack Obama ve Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma'nın da aralarında bulunduğu dünya liderlerinin konuşmalarının çevirisi için görevlendirilmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER