ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2014 Pazartesi 14:47

CERN’de imzalar bugün atılıyor

CERNde imzalar bugün atılıyor

Türkiye, dünyanın en önemli araştırma merkezlerinden olan CERN'e ortak üye oluyor.Ortak üyelik anlaşması Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da katılacağı törenle CERN kampüsünün bulunduğu Cenevre’de imzalanacak. Atılan imzaların TBMM’de kabul edilmesinin ardından iki yıllık süre sonunda Türkiye’nin CERN’e tam üye olma prosedürü tamamlanmış olacak. Ortak üyelik statüsü ile birlikte Türkiye yapacağı maddi katkı sayesinde CERN’in kurum ihalelerinden pay alabilecek ve Türk bilim insanları burada kadrolu olarak araştırmalara katılabilecek.

1954 yılında temelleri atılan araştırma merkezi fiziğin temel yapı taşlarından olan parçacık konusunda dünyanın en önemli projelerini yürütüyor. Yıllık 1 milyar İsviçre frangı bütçesi olan merkezin 21 tam üyesi bulunuyor. Üye ülkeler kendi milli gelirleriyle orantılı bir şekilde CERN’e maddi katkıda bulunuyorlar. Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi son yıllarda kamuoyunda da büyük yankı uyandıran maddenin temel yapı taşı olduğu düşünülen ve kuark olarak isimlendirilen Higgs Bozonu üzerinde araştırmalarına devam ediyor. Yerin yaklaşık 100 metre altında çapı 27 kilometre olan tünellerde ters taraflı olarak hızlandırılan protonlar çarpıştırılarak ortaya çıkan maddelerin arasında oluşan kütle kazanım kurallarının prensipleri anlaşılmaya çalışılıyor.

Bu alanda çalışmaları yürüten ve ‘Higgs Bozonu’ ile ilgili ilk çalışmaları yapan Belçikalı fizikçi François Englert ile İngiliz Peter W. Higgs'e 2013 yılında Nobel Fizik Ödülü verilmişti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER