ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 11:31

Cenevre 2 başladı; Putin, Obama ile telefonda görüştü

Cenevre 2 başladı; Putin, Obama ile telefonda görüştü


Suriye krizinin çözümüne yönelik Cenevre 2 konferansı İsviçre’nin Montrö kentinde başladı. İlk ön toplantı Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve BM Suriye Özel Temsilcisi Lahdar İbrahimi’nin katılımı ile kapalı kapılar ardında gerçekleşti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu dahil 40’a yakın ülkenin temsilcileri Cenevre-2 konferansında yer alıyor. Görüşmelerin ilk oturumu bugün gerçekleşirken, birkaç oturum daha yapılması, konferansın gelişmeler çerçevesinde birkaç gün sürmesi öngörülüyor.

2011’den bu yana 150 bine yakın kişinin yaşamını yitirdiği iç savaşta kısmi ateşkes ilan edilmesi, esir takası, insani yardım ve geçiş hükümetinin kurulması ana gündem maddelerini oluşturuyor. Suriye lideri Beşşar Esed’in geçiş dönemi ve gelecek seçimlerde iktidarda kalma yönündeki talepleri konferansın kırılma noktasını oluşturuyor.

Suriye hükümeti temsilcileri ve muhalefetin temsilcileri arasındaki doğrudan görüşmelerin ise Cuma günü başlaması ve bir hafta kadar sürmesi öngörülüyor. 2012’de ilk konferansta olduğu gibi BM ikinci konferansa da destek veriyor.

İlk konferansı kabul etmemesi nedeni ile İran’ın Cenevre 2 daveti geri çekilirken, Suriye yönetiminin muhalefete yönelik vahşetlerini gösteren fotoğraflar konferansa etki edecek.

Rusya Devlet Başkanı Putin de Cenevre 2’de başarı için ABD Başkanı Obama ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. BM’nin inisiyatifi ile gerçekleşen görüşmede Montrö’de başlayacak konferans gündemini iki lider müzakere etti.

Kremlin’den yapılan açıklamada liderlerin Kasım 2013’te İran nükleer programı ile ilgili sağlanan taslak anlaşma, ekonomik, ticari ve siyasi alanda ikili ilişkileri ele aldıkları kaydedildi. Kremlin görüşmenin yapıcı bir atmosferde gerçekleştiğine dikkat çekti.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER