ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 18:42

Celili: "Uzlaşmaya çok uzağız"


İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Baş Müzakereci Said Celili 5+1 grubu ülkeleri ile uzlaşmaya çok uzak olduklarını söyledi.

Kazakistan’ın Almatı şehrinde iki gün buyunca kapalı kapılar arkasında devam eden müzakerelerin ardından basın toplantısı düzenleyen Said Celili, herhangi bir ilerleme sağlayamadıklarını ama müzakere sürecinin devam edeceğini belirtti.

Konuşmasına Kazakistan’a teşekkür ederek başlayan Celili, İran olarak "5+1" grubu ülkelerine yeni teklifler sunduklarını söyledi. "5+1" grubu ülkelerin bi çok soru sorduğuna dikkat çeken Celili, bütün sorulara açık ve anlaşılır cevaplar verdiklerinin altını çizdi. “İran olarak biz, anlaşmadan yanayız.” diyen Celili sözlerine şöyle devam etti: “İki gündür yaptığımız görüşmeler sonucunda bu aşamada "5+1" grubu ülkeler ile anlaşmaya çok uzak olduğumuzu gördük. Batı ülkelerinin ve Avrupa’nın bize inanması lazım. İran olarak kendi halkımızın haklarını uluslararası platformlarda sonuna kadar koruyacağız."

Bir sonraki müzakerenin yeri ve tarihine ilişkin herhangi bir açıklama yapmayan Celili, tarafların bunun için bir araya gelebileceğini de sözlerine ekledi.

İran, öncelikli olarak nükleer enerji elde etme hakkının resmen tanınmasını ve yaptırımların kaldırılmasını talep ediyor. "5+1" grubu ise İran'dan uranyum zenginleştirme programını sınırlandırmasını, sonraki süreçte de askıya almasını, ayrıca nükleer çalışmalarının barışçıl amaçlı olduğunu ispatlamasını istiyor.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER