ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Nisan 2014 Cumartesi 21:58

Çavuşoğlu: 'Kıbrıs satılıyor' anlamına çekiliyor

Çavuşoğlu: Kıbrıs satılıyor anlamına çekiliyor


Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Kıbrıs’ta çözümü desteklemesinin 'Kıbrıs satılıyor' anlamına çekildiğini, fakat Türkiye’nin Kıbrıs’ta çözüm sürecine her zaman destek olduğunu söyledi.

Mevlüt Çavuşoğlu, Akademi Kıbrıs Gelişim Platformu’nun düzenlediği 'Çözüme Doğru Kıbrıs' isimli panele konuşmacı olarak katıldı. Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Büyük Kütüphane Salon 4’te yer alan panele, KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami ile diğer yetkililer ve konuklar katılırken, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da hazır bulundu.

Burada konuşan Çavuşoğlu, mülkiyet, toprak ve Maraş gibi tüm konuların müzakerelerde aynı anda 'kazan-kazan' şeklinde görüşülmesi gerektiğini kaydetti. Çavuşoğlu, AB’nin de Kıbrıs’ta çözüme destek vermesini istediklerini, fakat Kıbrıs’ta barış sürecinin Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında ve himayesinde olmasını arzu ettiklerini belirterek, “AB destek verebilir ama artık Güney Kıbrıs Rum Yönetimi AB’ye üye olduğu için AB’nin masada olması doğru değildir, çünkü taraf olur. Ama AB’nin şimdi danışmanlık yapması lazım.” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Çavuşoğlu soruları cevapladı.

"TÜRKİYE'NİN ÇÖZÜMÜ DESTEKLEMESİ 'KIBRIS SATILIYOR' ANLAMINA ÇEKİLİYOR"

Türkiye’nin Kıbrıs’ta çözümü desteklemesinin 'Kıbrıs satılıyor' anlamına çekildiğini, fakat Türkiye’nin Kıbrıs’ta çözüm sürecine her zaman destek olduğunu belirten Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta barış için desteğin süreceğini, 2004 yılında alınan referandum desteğinin Türkiye ve KKTC’deki 'Kıbrıs satılacak' imajını değiştirdiğini kaydetti.

Çavuşoğlu, Ada'da ve Türkiye’de barış istemeyen olabileceğini, ancak referandumda halk desteğinin önemli olduğunu, ayrıca bu referandumda Kıbrıs’ta kimin barış istemediğini gösterdiğine dikkat çekti.

Kıbrıs’ta şimdi kalıcı, adil, sürdürülebilir ve iki halkın da çıkarlarını koruyan bir barış istediklerini ifade eden Çavuşoğlu, bunun dışında bir barışın referandumda kabul görmeyeceğine vurgu yaptı.

Türkiye’nin Kapalı Maraş konusundaki görüşünün; Kıbrıs müzakerelerinin ana unsurlarından biri olduğu, bu yüzden tek başına görüşülmesinin doğru ve inandırıcı bulunmadığı şeklinde olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin KKTC’ye her alanda destek verdiğini, özellikle eğitim ve turizm alanında yatırımların olduğunu, su ve enerji konusunda da yatırımların olduğunu işaret ederek, özellikle asrın projesi olan su projesinin 20 Temmuz tarihine yetiştirilmesi için çalışıldığını vurguladı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER