ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ekim 2014 Cuma 20:36

Çatışmalar şiddetlendi! Kobani boşaltılıyor

Çatışmalar şiddetlendi! Kobani boşaltılıyor

IŞİD'le savaşa hazırlanan Kürt güçler, Kobani'yi askeri bölge ilan ederek sivillerin kenti boşaltmasını istedi.


Terör örgütü IŞİD ile bazı Kürt grupları arasında, Suriye'nin Kobani (Ayn el Arap) kentindeki çatışmalar sürüyor.

Kobani'ye bağlı Kazıkan, Kikan ve Mızırdav köylerine ilerleyen IŞİD, bölgeye tank ve havan topu atışı gerçekleştiriyor. İlçe merkezindeki Kaniya Kürda ve Miktel mahallelerine de düştüğü gözlenen top atışları sonrasında bölgeden dumanlar yükseldi.

IŞİD'in kullandığı tank ve ağır silahlar, ilçenin sınıra yakın bölgelerinden zaman zaman görülebiliyor.

Bu arada, Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınındaki bir tepede yaşananları görüntülemeye çalışan basın mensuplarının bulunduğu alanda, çok sayıda vatandaş da çatışmaları izliyor.

Jandarma ekipleri ise sınır hattının yanı sıra, Kobani'den gelenlerin geçiş yaptığı Yumurtalık Mahallesi'nin girişinde önlem aldı. Ekipler, Mürşitpınar Sınır Kapısı tarafına geçişlere de izin vermiyor.

Öte yandan, sınır kapısına çok sayıda ambulansın gittiği görüldü.

Şiddetli çatışmalar

Yerel aktivistlerden alınan bilgiye göre de, Kobani'nin güney ve doğu kırsalında, IŞİD ile bazı Kürt grupları 100 metrelik mesafede çatışıyor. İlçenin batı kesiminde ise çatışmaların yaklaşık 2-3 kilometrelik mesafede meydana geldiği ifade edildi.

IŞİD'in Kobani'yi alması halinde bölgedeki sivillere katliam yapılmasından endişe duyduklarını aktaran aktivistler, IŞİD'in bölgede 350'den fazla köyde denetimi sağladığını, söz konusu köylerdeki halkın güvenli bölgelere çekildiğini belirtti.

Yumurtalık mevkisine yakın noktaya 2 havan mermisi düştü

Ülkelerindeki çatışmalar nedeniyle Kobani'den (Ayn El Arap) gelenlerin geçiş yaptığı Yumurtalık mevkisine yakın noktaya iki havan mermisi düştü.

Birbirine yakın iki noktaya düşen mermiler nedeniyle AFAD kontrolünde geçişlerin yapıldığı bölgede bekleyen Suriyeli Kürtler arasında kısa süreli panik yaşandı.

Rakka Devrimcileri: Koalisyonun saldırılarında 100 askerimizi kaybettik

AA muhabirine konuşan Rakka Devrimcileri komutanlarından Ebu İbrahim, "Sadece Kürtler için değil, IŞİD'i bölgeden çıkartmak için savaştıklarını" söyledi.

IŞİD'in Kobani ilçesini ağır toplarla vurduğunu dile getiren Ebu İbrahim, "IŞİD, doğuda Şiran ve Tel Hicap köylerini, batıda İza'a bölgesindeki televizyon istasyonlarını ele geçirdi. Bizim asıl savaşımız 15 gün önce değil, 9 aydan bu yana sürüyor. Bölgede 9 aydır IŞİD'le mücadele ediyoruz. Sayımız çok az, tanklara ve toplara karşı elimizde bir şey yok, hafif silahlarla mücadele ediyoruz. IŞİD ile sokak savaşlarına gireceğiz" şeklinde konuştu.

Ebu İbrahim, IŞİD'le mücadelede kimseden destek almadıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

 "Elimizdeki imkanlarla mücadele etmeye çalışıyoruz. IŞİD, Ayn İsa'daki 93. tümenden ve Rakka askeri havaalanından elde ettiği silahlarla Kobani'ye saldırıyor. Biz de bu bölgenin huzuru için savaşıyoruz." 

Ebu İbrahim, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerin hava saldırılarında 100, IŞİD'le girilen çatışmalarda ise 200 savaşçılarının hayatını kaybettiğini sözlerine ekledi.

Kürt güçler Kobani'yi askeri bölge ilan etti

IŞİD'le savaşa hazırlanan Suriye'deki Kürt halk savunma güçlerinin, Kobani'yi askeri bölge ilan etti.

Kürt güçler IŞİD'le gerçekleştirmeye hazırlandığı sokak savaşları için sivillerin bölgeyi boşaltmasını istedi. 

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, kenti ele geçirmeye çalışan IŞİD militanlarıyla Kürt güçler arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken sabah saatlerinden itibaren bölgeye yaklaşık 30 top mermisi düştü. 

IŞİD militanlarının, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun kentteki bazı hedeflere yönelik saldırısı nedeniyle kent merkezini ele geçirme amacına ulaşamadığı belirtildi.

Müslim: "Kobanililer saatler dakikalar içinde katliamla karşı karşıya kalabilir"

Suriye Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, "Kobani'de durum çok kritik, Kobanililer saatler dakikalar içinde bir katliamla karşı karşıya kalabilir" dedi.

Kopenhag'da Kürtlere hitap eden Müslim, Danimarka Parlamentosunda Dışişleri Bakanlığı heyetiyle 1 saat süren toplantı yaptı.

Daha sonra parlamentoda 12 milletvekili olan ve Danimarka'nın IŞİD'e karşı uçak göndermesine ret oyu veren sol parti Enhedslisten'in İnsan Hakları, Avrupa ve Savunma konularındaki sözcüsü Nikolaj Villumsen ile basın toplantısı düzenleyen Müslim, izleyicilere açık bir konferansta da soruları yanıtladı.

Salih Müslim açıklamasında, Dışişleri yetkilileriyle görüşmeler yaptıklarını ve Enhedslisten'in kendileri için toplantılar düzenlediğini belirterek teşekkür etti.

Suriye'nin kuzeyinde acil bir durum yaşandığını ifade eden Müslim, "IŞİD tanklar ve diğer zırhlı araçlarla Kobani'ye 1 kilometre mesafeden şehri bombalıyor. Ben burdayken diğer eşbaşkan Asya Abdullah Kobani'de direniyor. Ancak durum çok kritik, belki saatler ya da dakikalar içinde Kobani halkı bir katliamla karşı karşıya kalabilir" dedi.

Koalisyon güçlerinin hava saldırılarıyla bazı yerleri vurduğunu ancak bilmedikleri sebeplerden bunların etkili olmadığını dile getiren Müslim, koalisyonun yerden mücadele etmesinin şart olduğunu söyledi. Kendilerinin bu mücadeleyi yapabileceklerini bildirdiklerini aktaran Müslim, "Çünkü saldırı altındayız. Tank ve zırhlı araçlara karşı silah desteğine ihtiyacımız var. Silah yardımı yapılması durumunda hava saldırılarına bile gerek yok" diye konuştu. 

2012'de rejim güçlerini diğer azınlık gruplarla bölgeden çıkardıktan sonra toplumsal bir sözleşmeye gittiklerini ve şimdi insanların birliği korumaya çalıştığını ifade eden Müslim, daha önce henüz IŞİD yokken de diğer selefi gruplarla mücadele ettiklerini anlattı.

Bağımsızlığı amaçlayıp amaçlamadıkları yönündeki bir soruyu yanıtlayan Müslim, şunları söyledi:

"Biz Suriye'nin bir parçasıyız, demokratik bir Suriyenin parçası olarak Kürtlerin statüsü tanınmalı. Ulus devletlerin geçmişte kaldığına inanıyoruz. Irak'taki Kürtler federal bir Irak'ın parçası olmayı tercih ettiler. Biz ise bu şekilde tanınmayı bekliyoruz." 

Villumsen ise IŞİD'in çok yaklaştığı Kobani'de katliam yaşanabileceği ihtimali karşısında kaygılı olduklarını dile getirdi.

Danimarka hükümetinin dikkatini Suriye'deki Kürtlere ve demokratik güçlere yardım yapılmasının önemine çektiklerini ifade eden Villumsen, Kürtlerin yardıma ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Nikolaj Villumsen, yaşanan durumun Danimarka halkı için rahatsız edici olduğunu da belirterek "Hükümete Irak'taki Kürtlere yardım edip Suriyedekilere edemediğimizi sorduğumuzda ABD'nin böyle istediğini söylüyorlar. Yani karar verirken ABD'ye soruluyor" diyerek Danimarka hükümetinin duruşunu eleştirdi.

Enhedslisten üyelerinin topladığı yardımın çekini Kobani savunması için diyerek Müslim'e veren Nikolaj Villumsen, "Uçakların gönderilmesine hayır, maddi yardıma evet diyoruz. Bizim verdiğimiz destek çok sembolik bir destek fakat aynı zamanda Avrupa ve tüm dünyadaki demokratik ve ilerici güçlere Kürtlerin ve Suriye'nin kuzeyi ve Kobani'nin yardıma ihtiyacı olduğu mesajını açık bir şekilde gönderiyoruz" diye konuştu. Villumsen, PYD'ye vermek üzere 53 bin kronluk sembolik çeki Müslim'e teslim etti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER