ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 17:24

Casusluk endişesi kabine toplantılarında akıllı telefonları yasaklattı


İngiliz hükümetinin kabine toplantılarında akıllı telefonlar ile iPadlerin casusluk endişelerinden dolayı yasaklandığı belirtildi. İngiliz güvenlik güçlerinin; Çin, Rusya, İran ve Pakistan gibi ülkelerin elektronik aletlerle trojan virüsü bulaştıracaklarından endişelendikleri belirtildi. Bu sayede cihazlar kapalı da olsa konuşmaların dinlenilebildiği kaydedildi.

Güvenlik güçlerinin İngiliz başbakanlığı konutunda güvenliğin artırıldığı bildirilerek, yabancı istihbarat güçlerinin İngiliz bakanların bilgisi olmadan akılı telefonlara ve iPadleri gizli bir dinleme cihazına dönüştürebileceklerinin kaygı duyulduğu ifade edildi. Bu sebeple konuta girenler akıllı telefonlarını kapıda güvenlik personeline teslim etmek zorunda kalıyor.

Yerel basının haberine göre ayrıca geçtiğimiz ay Rusya’nın St Petersburg şehirinde düzenlenen G20 zirvesinde delegelere dağıtılan USB belleklerin içerisinde virüs olduğundan şüpheleniliyor. USB beleklerin Rus istihbarat teşkilatının İngiliz hükümet bilgisayarlarına sızma imkanı sağlayabileceği öne sürüldü.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER