ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 10:10

Car Rapide minibüsler, Senegal’de trafiğin süsü


Üzerindeki süsle dikkat çeken ‘Car Rapide’ adlı minibüsler, Senegal’de ulaşımının bel kemiğini oluşturuyor. Hızlı ve daha ekonomik olmaları sebebiyle her gün binlerce Senegalli tarafından kullanılan araçlar, ülkeyi ziyaret eden yabancılar için de turistik bir öge.

Car rapide'lerin dışı kadar içleri de ilgi çekici. Dış süslemesinde ağırlıklı olarak İslami figür ve yazıların bulunduğu araçların hemen hepsinde ‘Elhamdülillah' ifadesini görmek mümkün. İçi bir oyuncak dükkanını andıran minibüsler, bebek ve değişik oyuncaklarla süsleniyor. Dünyaca ünlü futbolcu, şarkıcı, güreşçi ve ülkenin dini liderlerinin yeri ise aracın ön kısmı.

Car Rapide ile yolculuk yapan Senegalli Ousmane Sambe, "Bu araçları ekonomik ve hızlı oldukları için daha çok tercih ediyoruz." şeklinde konuşuyor.

Sürekli bu araçları tercih ettiğini belirten Mamadou Diallo da, "Bu araçları her zaman kullanıyorum. Çünkü daha ucuzlar." ifadesini kullanıyor.

Konforun hiç önemsenmediği araçlar, yine de Senegal halkının gözdesi. Klima sisteminin olmadığı minibüslerde, yolcuların aşırı sıcaklardan etkilenmemesi için camlar kullanılmıyor.

Senegal ile özdeşleşen Car Rapidelerin trafiğe bir gün çıkmaması, ulaşımın felç olmasına neden oluyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER