ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ağustos 2014 Perşembe 10:46

Cameron: Bu gerçekten şoke edici

Cameron: Bu gerçekten şoke edici

İngiltere Başbakanı David Cameron, IŞİD'in, ABD'li gazeteci James Foley'nin kafasını kestiği videodaki militanın İngiliz aksanına sahip olduğunun görülmesinin ardından tatilini yarıda keserek Londra'ya döndü.


İngiliz polisi, Amerikalı gazeteci James Foley'in terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından infaz edilirken çekilen görüntülerinin izlenmemesi ve paylaşılmaması yönünde uyarıda bulundu.

İngiltere Başbakanı David Cameron, kafa kesme görüntüsünün yer aldığı IŞİD videosunda konuşan şahsın İngiliz olmasının şoke edici olduğunu söyledi.

"EĞER JAMES FOLEY'İN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ DOĞRUYSA..."

Londra polisinden yapılan açıklamada, emniyet teşkilatının terörle  mücadele biriminin gazeteci Foley'le bağlantısı olduğu iddia edilen videonun  içeriğini incelediği belirtilerek, "Aşırıcı materyalin Birleşik Krallık  içerisinde izlemesinin, indirilmesinin ya da paylaşılmasının terörizm kanunları  altında suç teşkil edebileceğini kamuya hatırlatmak istiyoruz" ifadelerine yer  verildi. 

Bu sabah İngiltere başbakanlığı ülkenin batısında ailesiyle tatilde  bulunan Başbakan David Cameron'ın tatilini yarıda keserek Londra'ya dönme kararı  aldığını bildirmişti. Cameron da resmi Twitter hesabında, "Eğer James Foley'nin  öldürüldüğü doğruysa bu şoke edici ve ahlaksızca. Bugün Irak ve Suriye  konularıyla ilgili toplantılara başkanlık edeceğim" diye yazmıştı. Söz konusu videodaki bir IŞİD militanının İngiliz aksanıyla konuşması  da gündemde geniş yer buldu. 

GÖRÜNÜŞE GÖRE İNGİLİZ VATANDAŞI

Sabah saatlerinde konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İngiltere  Dışişleri Bakanı Hammond, görüntüdeki kişinin İngiliz aksanıyla konuşmasına  ilişkin olarak, uzman bir ekibin kişinin İngiliz olup olmadığını araştıracağını  belirtmişti. Hammond, "Görünüşe göre kişi İngiliz vatandaşı. Bu durumu  kesinleştirebilmek için araştırma yapacağız" diye konuşmuştu. 

CAMERON: ŞOKE EDİCİ

İngiltere Başbakanı David Cameron, kafa kesme görüntüsünün yer aldığı IŞİD videosunda konuşan şahsın İngiliz olmasının şoke edici olduğunu söyledi.

Cameron, "Şahsın kim olduğunu tespit edemedik ama videodan anlaşıldığı kadarıyla büyük ihtimalle bu kişi Birtanya vatandaşı. Bu gerçekten şoke edici." dedi.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER