ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 15:09

Cameron: "Asker gönderme söz konusu değil"


 İngiltere Başbakanı David Cameron, Suriye’de kimyasal silah kullanıldığına dair ‘sınırlı ancak artan oranda’ kanıtın olmasına rağmen, Suriye’ye İngiliz askeri göndermelerinin söz konusu olmadığını belirtti.

BBC’de katıldığı bir programda yaptığı açıklamada Cameron, Suriye’de kimyasal kullanılmasının ‘kırmı çizgi’ olduğunu söyleyen ABD Başkanı Barack Obama ile aynı fikirde olduğunu, fakat İngiliz askerlerinin bu ülkeye gönderilmesini istemediğini ve bu yönde bir hazırlığın olmadığını ifade etti.

Suriye’de kimyasal silah kullanıldığına dair ‘sınırlı ancak artan oranda’ kanıta sahip olduklarını kaydeden Cameron, söz konusu kimyasal silahların büyük olasılıkla rejim tarafından kullanıldığını vurguladı.

Cameron, “Obama’nın söylediği şeyler kesinlikle doğru; uluslararası toplum için kimyasal silah kullanımı ‘kırmızı çizgi’ olmalı.” diye konuştu.

“Suriye’ye asker gönderme gündeminizde var mı?” sorusuna İngiltere lideri “Asker göndermenin söz konusu olacağını sanmıyorum. Yapmamız gereken şey, partnerlerimizle birlikte hareket ederek rejim üzerindeki baskıyı arttırmak olmalı.” diye cevapladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER