ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 11:24

Çad’da yeni Türk okulu açıldı

Çadda yeni Türk okulu açıldı


Mayıs ayının başında devrimin eşiğinde dönen Orta Afrika ülkelerinden Çad’da faaliyet gösteren Çad-Türk Eğitim Kurumları’nın bünyesinde yeni bir okul açıldı.
Düzceli işadamı merhum Ahmet Güner tarafından başkent N’Djamena’da inşa edilen okulun açılışına Çad Başbakanı Joseph Djimrangar Dadnadji, Çad Milli Eğitim Bakanı Abdelkerim Seid Bauche, Türkiye’nin Çad Büyükelçisi Ahmet Kavas, okulu inşa eden Güner’in oğlu Murat Güner ve kalabalık bir davetli kitlesi katıldı.
Çad Başbakanı Dadnadji, darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığı bertaraf edildiği bir dönemde hizmete giren okulun açılışına alınan sıkı güvenlik önlemleri altında geldi. Çad polisi, açılış töreninin yapıldığı alan etrafında sıkı güvenlik önlemleri aldı.

İki ülke milli marşlarının okunmasıyla başlayan okulun açılış töreninde konuşan Uluslararası Çad-Türk Eğitim Kurumları Başkanı Hüseyin Serçe, 2001’de 17 öğrenci ile başlayan eğitim faaliyetlerinin yıldan yıla geliştiğini belirterek tüm gayretlerinin Çad halkına daha iyi bir eğitim hizmeti sunmak olduğunu söyledi.
Murat Güner ise törende yaptığı konuşmada, babasını ömrünün okulun açılışını görmeye yetmediğini hatırlatarak, babasından kalan hizmetlere çocukları olarak sahip çıkmaya devam edeceklerini ifade etti.
Çadlı minik kız öğrencinin okuduğu şiirle renklendirdiği okulun açılışında konuşan Türkiye’nin Çad Büyükelçisi Ahmet Kavas da eğitim alanında yapılan faaliyetlerin iki ülke arasındaki ilişkilerin geleceğine dönük yapılan yatırımlar olduğunu dile getirdi.

Çadlı davetlilerin yerel kıyafetleriyle renklendirdiği törende kürsüye gelen Çad Milli Eğitim Bakanı Abdelkerim Seid Bauche ise iki ülke arasındaki ilişkilerin gelecekte şimdiden yapılan eğitim çalışmalarıyla şekilleneceğini ifade etti. Seid Bauche, Çad-Türk eğitim kurumlarının iki ülke arasında köprü görevi gördüğünü ve her zaman faaliyetlerini takdir ettiklerini söyledi.

Konuşmalardan sonra yapımı tamamlan 430 öğrenci kapasiteli okulun kurdelesi Çad Başbakanı Dadnadji tarafından kesildi. Yapımına 2011’de başlanan okul, yaklaşık 3 milyon dolara mal oldu. Çad’ın en modern eğitim müessesi konumundaki Çad-Türk Okulu’nda bilgisayar ve laboratuar sınıflarıyla birlikte kütüphane ve dil sınıfları bulunuyor. Yerli öğretmenlerin ağırlıkta olduğu okulda, Arapça, Fransızca, Türkçe ve İngilizce eğitim yapılıyor.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER