ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Ekim 2014 Salı 17:22

"Büyük bir trajedi olacak"

"Büyük bir trajedi olacak"

Ebolayı keşfeden bilim adamı Peter Piot ise hayal ötesi trajedi yaşanacağını söylüyor.


Ebola salgınının bu ay sonunda Avrupa’da yayılabileceği uyarısı yapıldı. En riskli ülke Fransa. Ebolayı keşfeden bilim adamı Peter Piot ise hayal ötesi trajedi yaşanacağını söylüyor.

Bu yılın mart ayında Batı Afrika ülkelerinde başlayan ve ABD’ye de sıçrayan ebola salgınından ölenlerin sayısı 3 bin 440’ı buldu. Liberya, Sierra Leone ve Gine’de 7 bin 178 ebola vakası kayda geçti. Bilim adamları ebola salgınının bu ay sonunda Avrupa’ya yayılabileceği uyarısında bulundu.

AVRUPA'DA İLK EBOLA VAKASI! Tıklayınız!)

(İngiltere’nin Lancaster Üniversitesi salgın hastalık uzmanı Derek Gatherer’in salgının yayılma şeklinden yola çıkarak hazırladığı bilgisayar modeline göre ebolanın Fransa’ya 24 Ekim’de ulaşma olasılığı yüzde 75 olarak ortaya çıkıyor. Gatherer’in bulgularına göre ebolanın aynı tarihte İngiltere’de görülme olasılığı ise yüzde 50. Gatherer’e göre hastalığın kıtaları aşmasının en büyük nedeni havayolu taşımacılığı. İngiltere ve Fransa Batı Afrika’ya uçuşlarını tamamen askıya alsa bile ebola bu ülkelere ulaşabilir. Gatherer, “Hastalık piyango gibi bir şey” dedi. Salgının baş gösterdiği ülkelerin eski Fransa sömürgesi olması Fransa’yı en riskli ülke haline getiriyor.

‘BÜYÜK BİR TRAJEDİ OLACAK’

Cnbc'nin haberine göre; Belçikalı bilim adamı Peter Piot, 1976’da Antwerp’teki laboratuvarında ebola virüsünü keşfeden ilk kişi oldu. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde esrarengiz bir hastalığa tutulan Belçikalı bir rahibenin kan örneğini kendisine getiren bir Belçikalı pilot, ünlü mikrobiyologdan test yapmasını istemiş. Kan örneğini inceleyen Piot, virüsü ilk teşhis eden kişi oldu. Hastalığa; ilk kez görüldüğü Yambuku’ya yakın bir nehirden yola çıkarak “ebola” adını veren ekipte de yer alan Piot, şimdi tahayyül ötesi bir trajedi olacağını düşünüyor. The Guardian’a konuşan Piot, “O zamanlar hastalığın vücut salgılarından yayılabileceğini bile bilmiyorduk. Bugün salgın büyük şehirlere ulaşmış durumda. Bu, riski daha da artırıyor. Bugün sadece bir salgınla değil bir insani felaketle karşı karşıyayız. Sadece sağlık personeline değil, lojistik uzmanlarına, kamyonlara, gıdaya ihtiyacımız var. Böylesi bir salgın bütün bir kıtanın istikrarını yok edebilir. Bu noktaya ulaşacağını asla düşünemezdim” dedi.

ABD’de ilk ebola vakası olarak bilinen Liberya asıllı Thomas Eric Duncan’ın yaşadığı Teksas’ın Dallas kentindeki 5 okulda sınıflara öğrencilerin ateş seviyesini ölçen özel termometre cihazları yerleştirilmesine karar verildi. Bu cihazlar öğrencilerin ebolanın ilk semptomu olan ani ateş yükselmesini tespit ederek erken teşhise yardımcı olacak.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER