ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL36°C
Sıcak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Aralık 2014 Çarşamba 00:18

Bush, CIA'yı savundu

Bush, CIAyı savundu

Bush, Senato İstihbarat Komitesi tarafından hazırlanan CIA raporunu eleştirdi.


ABD eski Başkanı George W. Bush, 11 Eylül saldırıları sonrası CIA'in tartışmalı tutuklama ve sorgulama programı kapsamında yapılan uygulamaları savundu.

Raporun yayınlanmasına saatler kala CNN'e konuşan Bush, “Bizim için CIA’de çalışan kadın ve erkekler bir şanstır. Bunlar vatansever insanlardır. Rapor ne derse desin bu insanların ülkeye katkısını azaltacak bir şeyse doğruluktan uzaktır.” dedi.

Dönemin ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney de, CIA tarafından yapılan sorgulama işlemlerini savunarak, "Bütün bunlar saçmalık. Program için yetki verilmişti. Ajanlar, yetkisiz bir şey yapmak istemedi. Adalet Bakanlığı, programı gözden geçirerek legal olduğunu belirtmişti." ifadelerini kullandı.

Raporun yayınlamasından sonra konuşan Cumhuriyetçi Senatör John McCain ise 'ABD'nin ulusal onurunu zedeleyen ve büyük zararlar veren' işkencenin, pratikte çok az fayda sağladığını söyledi. Amerikalıların kendi adlarına yapılanları öğrenmeye hakkı olduğunu belirten McCain, "Kendi tecrübelerimden biliyorum. Mahkumlara kötü davranmak, kötü istihbarat elde etmeye neden olur." şeklinde konuştu.

BM İnsan Hakları ve Terörizmle Mücadele Özel Raportörü Ben Emmerson ise yaptığı yazılı açıklamada, bugün yayınlanan işkence raporuna göre harekete geçilmesi gerektiğini söyledi. Emmerson, suç işleyenlerin adalet önüne çıkarılması gerektiğini söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER