ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 13:26

Bursa için ‘dünyadaki cennet’ benzetmesi


Bursa’nın uluslararası turizm fuarlarındaki tanıtım çalışmaları, öngörülen turizm hedeflerine ulaşılması bakımından sonuç veriyor. Riyad’taki turizm fuarında Bursa için ‘dünyadaki cennet’ benzetmesi yapıldı.

Bursa Valiliği'nin Riyad Turizm Fuarı’nın yapıldığı Four Seasons Hotel'de düzenlediği basın toplantısında söz alan Suudi Arabistan’ın önemli gazetelerinden Saudi'nin Riyad Temsilcisi Said Kahtani, meslektaşlarına seslenerek, “Bursa burada gösterilen filmlerden ve fotoğraflardan daha güzel bir şehir . Mutlaka gidip görmenizi isterim. Bursa, dünyadaki cennet" dedi.

“BÜYÜLEYİCİ ŞEHİR BURSA…”

Riyad Turizm Fuarı’nda Bursa Vali Yardımcısı Samet Ercoşkun’un basın toplantısına çok sayıda Arap gazeteci ve turizm acentesi temsilcisi katıldı. Türkiye ‘nin Riyad Turizm Müşaviri Hüseyin Es'in de katıldığı basın toplantısı Bursa tanıtım filminin izlenmesiyle başladı. Hüseyin Es, son dönemde Türk-Arap ilişkilerinde gelinen noktanın memnuniyet verici olduğunu söyledi. Bu yıl Riyad Turizm Fuarı’na Bursa Valiliği’nin katılmasının çok önemli olduğunu söyleyen Es, doğası tarihi ve kültürel mirasıyla Bursa’nın tüm konuklarını büyülediğini söyledi.
Arap basının önemli temsilcilerine seslenen Vali Yardımcısı Samet Ercoşkun da Türk-İslam kültürünün tüm izlerini taşıyan Bursa'nın Osmanlıyı kuran şehir olduğunu söyledi.

BURSA’NIN TURİZM POTANSİYELİ…
Ercoşkun, “Türkiye’deki büyükşehirler arasında sağlık altyapısı bakımından da ilk sıralarda bulunan Bursa, geçmişinden bugüne uzanan ‘termal turizm kenti’ kimliğiyle de yerli-yabancı turistlerin en çok rağbet ettikleri merkezler arasında. Bursa, sağlık veren geleneksel işlevleriyle kaplıcalar ve aynı termal kaynakların kullanıldığı modern otelleriyle, birbirlerinden farklı konseptleriyle Arap konuklarımıza cazip seçenekler sunuyor” dedi.
Bursa’nın Suudi Arabistan ile olan ilişkilerinin de dikkat çekici olduğuna vurgu yapan Vali Yardımcısı Samet Ercoşkun, “Ülkelerine göre gelen turist sayılarına bakıldığında Suudi Arabistan, Arap turizm potansiyeli yüksek olan Bursa’da her zaman başı çekiyor” diye konuştu.
Samet Ercoşkun, Bursa’nın aynı zamanda bir üniversite kenti olduğunu da hatırlatarak, “Kentimizde 10’a yakın üniversite faaliyet gösteriyor. Üniversitelerimizin standartları oldukça yüksek. Suudi öğrencilerimizi de bu üniversitelerden yararlanmaya davet ediyorum” dedi.

SUUDİ GAZETECİDEN BURSA ÖVGÜSÜ
Vali Yardımcısı Samet Ercoşkun’un konuşmasının ardından basın mensuplarının Bursa'ya ilişkin soruları da cevaplandırıldı. Suudi Arabistan’ın önemli gazetelerinden Saudi'nin Riyad Temsilcisi Said Kahtani, daha önce kendisinin de bir süre kaldığı Bursa'nın resim ve filmlerle anlatılabilecek bir şehir olmadığını ifade etti.
Yaklaşık 10 dakika boyunca Arap meslektaşlarına Bursa'yı anlatan Khotani, "İnanın Bursa burada gösterilen film ve fotoğraflardan daha güzel bir kent. Mutlaka Bursa’yı ziyaret etmenizi isterim. Dünyadaki cennetten bahsediyorum size. Yemyeşil doğası, tarihi ve kültürel mirasıyla Bursa bir Arap turistin istediği her şeyi sunan bir şehir. Modern konaklama tesisleri, yeme içme mekânlarının yanı sıra Bursa halkının güler yüzü de beni şahsen evimde hissettirdi. Üstelik Bursa, bizim kültürümüze, özetle bize hiç yabancı değil. Açıkçası en kısa sürede Bursa'yı yeniden görmek istiyorum” diye konuştu.
Bu arada basın toplantısının ardından Arap gazetecilere Türkçe-Arapça hazırlanan tanıtım katalogları ve CD’ler dağıtıldı. Basın mensupları, kendilerine ikram edilen kestane şekeri hakkında da Vali Yardımcısı Samet Ercoşkun’dan bilgi aldı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER