ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 14:48

Bundan İsveç de etkileniyor


İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt, Cumhurbaşkanı Avrupa’da ırkçılığın yükselişte olduğu fikrine katıldığını söyledi. Reinfeldt, Avrupa’daki bu yükselişin ülkesini de olumsuz etkilediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile düzenlediği ortak basın toplantısında sorulara cevap veren İsveç başbakanı, Avrupa’da ırkçılığın yükselişte olduğunu, bu trendin İsveç’i de etkilediğini belirtti. Reinfeldt, bu sorunun kolay bir çözümü olmadığını söyledi.

İsveç’in farklı din ve etnik kökenli insanların beraberce yaşadığı açık bir toplum olma kararlılığına dikkat çeken Reinfeldt, “İsveçlilerin çoğunluğu bu şekilde düşünüyor, bununla beraber bu düşüncelere katılmayan bir kesim de var.” diye konuştu.

Her şeye rağmen İsveç devletinin çok kültürlü, çok etnik kökenli bir toplum olma kararlığını ve bu yaşam modelini benimsediğini göstereceğini belirten Reinfeldt, “Sanırım bu ülkeye gelen insanların yeni bir hayat ve daha iyi bir yaşam için bu ülkeye geldiklerini göstererek bu ırkçı yükselişe geri adım attırılabilir.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER