ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 21:53

Bulgaristan'da siyasi kriz


Bulgaristan'da, Başbakan Boyko Borisov hükümetinin istifası sonrası, iktidarı oluşturabilecek partilerin hiçbiri hükümet kurma görevini kabul etmeyince 12 Mayıs'ta erken seçim yapılacak.

Son olarak üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu ve ülkenin üçüncü büyük partisi konumundaki Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) de hükümet kurmaktan vazgeçti.

HÖH'ün Genel Başkanı Lütvi Mestan, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev-i ziyaret ederek kendisine verilen hükümet kurma görevini ret ettiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Plevneliev, Lütvi Mestan ve parti yönetimi ile yaptığı toplantının ardından basın açıklaması yaptı. Plevneliev, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: -Anayasanın bu durumda öngördüğü erken seçimi önleme prosedürü tamamlandı. Gerekli adımlar atıldı, sonuç alınamadı. 12 Mayıs'ta erken seçime gidiyoruz. Parlamentoyu 13 Mart'ta feshederek, erken seçimi hazırlayacak geçici kabine üyeleri ve başbakanın isimlerini açıklayacağım.-

Plevneliev, hükümette üç başbakan yardımcısının olacağını, Maliye Bakanı'nın bunlar arasında olmayacağını söyledi. Bulgaristan'da Maliye Bakanı genelde aynı zamanda başbakan yardımcısı da oluyor.

Öte yandan Plevneliev, parlamentoda küçük bir grubu olan Mavi Koalisyonun eş başkanı, eski başbakanlardan İvan Kostov-un erken seçim öncesi yeniden başbakan olmak istediğini söyledi.

Ancak Plevneliev, Kostov'un talebini geri çevirdiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı, parlamentoda küçük bir grubu olan ırkçı ATAKA partisi lideri Volen Siderov-un tavrını da eleştirdi.

Plevneliev, -Prosedür ile ilgili tüm çabalarımıza rağmen Kostov tekrar iktidar olmak istiyor. Prosedürü eleştiren Siderov ise sözde 'silahlı savaş' ilan edeceğini söylüyor, oysa buna ihtiyacımız yok- diye konuştu.
    
İtalyan senaryosu istemiyoruz
    
HÖH Lideri Lütvi Mestan ise Bulgaristan-ın huzurlu ve sakin bir ortamda erken seçime gitmesini umduklarını söyledi.

İtalyan senaryosu istemiyoruz- diyen Mestan, -Ülkemiz seçimden seçime girip çıkarak hiç bir yarar göremez. Sürekli hükümet değişikliğinin de devlete bir katkısı olamaz. Parti olarak erken seçime gidip sağlam ve güçlü bir ülke yönetimi sağlayacak bir hükümetin formülü için çabalarımızı sürdüreceğiz- diye konuştu.

HÖH-ün, ülkenin NATO ve Avrupa Birliği-ne üyeliğini esas aldığını belirten Mestan, -Ülkemizin avro bölgesine girene kadar, Bulgaristan-ın mali sistemine uygulanan döviz kuru denetiminin devam etmesini arzu ediyoruz- ifadesini kullandı.
    
ATAKA-nı talebi
    
Bu arada ırkçı ATAKA Partisi lideri Volen Siderov, cumhurbaşkanlığı binası önünde düzenlediği eylemde, erken seçime giden prosedürü eleştirdi.

HÖH-ün anayasaya aykırı bir siyasi parti olduğunu iddia eden Siderov, -Böyle bir partiye hükümet kurma görevi vermek anayasaya da aykırıdır- diye konuştu.

Yasal süreci uygulayan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, daha önce istifa eden Başbakan Boyko Borisov-a ve ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi'ne (BSP)hükümet kurma görevi vermiş ancak her iki parti de bu görevi reddetmişti.

Boyko Borisov, geçim sıkıntısının sorumlusu olarak gösterdiği tüm partilerin yasaklanması ve erken seçime gidilmesini talep eden halkın protestoları yüzünden 20 Şubat'ta istifa etmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER