ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Haziran 2013 Cumartesi 21:53

Bulgaristan'da hükümet karşıtı gösteriler sürüyor

Bulgaristanda hükümet karşıtı gösteriler sürüyor


Bulgaristan'da hükümet karşıtı gösteriler 9. gününde. Avrupalı Sosyalist Partisi (PES) toplantısının yapıldığı bina önünde devam etti.

Göstericiler, 'İstifa' ve 'Mafya' sloganları attı "PES, uyanın. Lideriniz rüşvetçi' dövizlerine yer verdi. Pankartlardan bazıları PES Başkanı ve Bulgaristan Sosyalist Parti lider Sergey Stanişev'i Brüksel'e, bazıları ise Sovyet Birliği'ne yolladı.

Gösteriler olaysız devam ederken, BSP'nin desteklediği Plamen Oreşarski yanlısı bir grubun protestocular arasına karışması tansiyonu yükseltti. Sözlü saldırıya maruz kalan grup, polis eşliğinde alandan ayrıldı.

Başbakanı destekleyen Anton Dimitrov, kendisinin de seçim kanunun değişmesini istediğini fakat hükümete zaman tanınması gerektiğini dile getirdi.

POLİSLER 'DİYALOG' PEŞİNDE

Öte yandan polise bugün ilk kez 'anti-çatışma polisi' yazılı yelekler dağıtıldı. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre bu şekilde hoşgörü anlayışına vurgu yapacak olan polis, daha sonraki etapta ise 'polis diyalog ekibi' yazılı yelekleri devreye sokacak.

Medya patronu Delyan Peevski'nin Milli Güvenlik Devlet Servisi'nin başına geçmesiyle başlayan protestolar karardan geri adım atılmasına rağmen devam ediyor. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER