ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 17:53

Bulgaristan'da elektrik faturası isyanı sürüyor


Bulgaristan'da yüksek enerji fiyatlarına karşı olan protestolar sürüyor. Dün Varna'da Energo-Pro elektrik dağıtım şirketi ofis binası camları kırılırken, gece vakti de Plovdiv'de EVN dağıtım şirketinin arabalarının yakıldığı açıklandı. Bu akşam da bir.çk şehirde yine gösteriler düzenleniyor.

Ülkedeki protestolara karşı alakasız kalmadığını belirten Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, fiyatların rekabetçi olup, tekelcilikten uzak olması gerektiğine vurgu yaptı.

Buradaki büyük problemin halkta oluşan adaletsizlik hissi ve düşük gelir olduğuna değinen Plevneliev, “Enerji sektöründe 23 yıldan beri ağır problemlerin biriktiği gözle görülüyor. Kontrolün yetersizliği de malum. Üç elektrik dağıtım şirketleriyle birlikte incelemenin Ulusal Enerji Şirketi, Bulgar Enerji Holdingi ve Devlet Su ve Enerji Düzenleme Kurulu'nu da kapsamasını talep ediyorum. Kamusallaşma çare değil, liberalleşme gerekiyor. Fakir olmamızın nedenlerinden biri de her dört yılda bir tekrar baştan başlamamız yatıyor.” sözlerine yer verdi.

AB KOMİSYONU: ELEKTRİK FİYATLARI PİYASA KOŞULLARINA GÖRE BELİRLENSİN

Avrupa Birliği Komisyonu (AK), Bulgaristan’daki elektrik fiyatlarının piyasaya göre belirlenmesini istedi. Komisyon sözcülerinden Marlene Holzner, Bulgaristan’daki enerji konusundaki bu sorunların, geçen sene yayınlanan komisyon raporunda değerlendirildiğini söyledi.

Soruna çözüm olarak çalışan bir piyasa öne sürdüklerini belirten Holzner, “Geçen yıl yayınlanan raporda iki önemli problem üzerinde durmuştuk. Bunlardan biri de liberalleşmeyen toptan elektrik satışı meselesiydi. Kota var, hakim bir güç var ve serbest fiyatlar yok." dedi.

AB’de enerji piyasası serbest olduğu takdirde fiyatların çok daha ucuz olacağına değinen Holzner, Bulgaristan’daki Devlet ve Su Düzenleme Kurulu’nun tamamen bağımsız olması gerektiğini vurguladı.

Holzner, ülkedeki tüketicilere satılan elektriğin düzenlemeye tabi tutulması yerine, piyasaya göre belirlenmesini tavsiye etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER