ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 22:35

Bulgaristan'da Devlet Milli Güvenlik Ajansına yapılan atama


Bulgaristan Meclis Başkanı Mihail Mikov, parlamentonun onayladığı milletvekili Delyan Peevski'nin, Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS) Genel Müdürlüğü'ne atama kararından vaz geçmeyeceğini bildirdi.

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi Milletvekili Delyan Peevski, Başakan Plamen Oreşarski tarafından DANS Genel Müdürlüğü'ne aday gösterilmiş, parlamentoda yapılan oylama sonucunda da kabul edilmişti.

Meclis Başkanı Mikov, Vidin şehdinde Bulgaristan ve Romanya arasında yapılan yeni Tuna Köprüsü dolayısıyla düzenlenen törende, AA muhabirinin sorusu üzerine, karara karşı çıkan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in tavrını yorumladı.

Mikov, "Cumhurbaşkanının, tutumunu savunma, değerlendirme yapma hakkı var ancak biz cumhurbaşkanının, kendi anayasal hakları çerçevesinde alacağı karar ve bulunacağı faaliyetler konusuna müdahale edemeyiz. Kendisi de ona göre bizim aldığımız kararı göz önünde bulundurmalıdır" dedi.

Herkesin eleştiri yapma, fikir belirtme hakkı olduğunu ifade eden Mikov, "Biz kamuoyunun da görüşlerini dikkate alacağız. Önemli olan DANS'ın güçlü ve aktif olarak çalışabilmesi. Parlamentonun aldığı karar karardır. DANS Genel Müdürünün sorumluluğu çok ağırdır. Delyan Peevski'nin bu görevi kabul etmiş olması da onurlu bir karadır. Onu bundan sonra çalışmalarına göre değerlendiririz" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Peevski'nin atanmasına tepki göstermiş, konunun geniş şekilde ele alınması için 20 Haziran'da Milli Güvenlik Kurulu'nu toplayacağını açıklamıştı.

Bu arada, zengin bir işadamı ve çok sayıda medya kuruluşuna sahip olan Peevski'nin DANS Genel Müdürlüğü'ne atanmasına tepki gösteren bazı vatandaşlar, başkent Sofya'da Bakanlar Kurulu binası önünde protesto gösterisi düzenledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER