ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 16:40

Bulgaristan referandumu sevdi


 Demokrasiye geçişinin ardından ilk referandumunu bu ay nükleer santraller konusunda yapmaya hazırlanan Bulgaristan'da sigara yasağı ile ilgili de referanduma gidilmesi teklif edildi.

Demokratik Güçler Birliği (SDS), kapalı yerlerde sigara yasağı konusunda referandum yapılması teklifinde bulundu. Sağ muhalefet partisi, referandum için kampanya başlatmaya karar verdi.

Sigara yasağı ile ilgili tartışmalara değinen SDS Başkanı Emil Kabaivanov, partilerinin bu konuda bir tavır almadığını; kararı halkın vermesini istediklerini ifade etti.

Geçen sene temmuz yaında alınan kanun değişikliğinde kapalı yerlerde sigara içme yasağı devreye girmiş, kısa bir zaman sonra ise turizm ve otelcilik sektörünün baskısıyla tekrar eski haline getirilmesi istenmişti.

Bu arada 27 Ocak’ta düzenlenecek nükleer enerji referandumuna SDS sempatizanlarının katılmaması çağrısında bulunan Kabavinov, nükleer enerji meselesinin halkoylamasına sunulacak bir konu olmadığını savundu.

2012’de Bulgar Sosyalist Partisi, Belene’de yeni nükleer santral inşa edilmesi konusunda 500 bin üzerinde imza toplamış ve meseleyi ocak sonunda yapılacak referanduma taşımıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER