ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Ağustos 2014 Salı 12:51

Bu soykırım değil mi?

Bu soykırım değil mi?

Gazze'de görevini fiilen yürüten Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı, İsrail'in düzenlediği saldırılarda yaşamını yitirenlerden bin 452'sinin isim listesini yayınladı.


Gazze'de görevini fiilen yürüten Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı, İsrail'in düzenlediği saldırılarda yaşamını yitirenlerden bin 452'sinin isim listesini yayınladı. İsrail'in 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adıyla Gazze'ye düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısının bin 837'ye, yaralananların ise 9 bin 450'ye yükseldiği bildirildi.

Gazze'de görevini fiilen yürüten Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı, saldırılarda yaşamını yitirenlerden bin 452'sinin kimliğini tespit etti. Ölenlerin bir çoğunun enkaz altına olması ve bazı bölgelerde öldürülen Filistinlilere ulaşılamaması isimlerin tespitini zorlaştırıyor. "Bazı ailelerin ise tamamen yok olması" isimlerin tespitinde sıkıntılar oluşturuyor. Sağlık Bakanlığı ise ancak hastane morglarına getirilen ve isim tespiti yapılabilen Filistinlileri kamuoyuna duyuruyor.

Anadolu Ajansı (AA), Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan bin 452 kişinin isim listesine ulaştı. Hayatını kaybedenlerin yaş ve cinsiyet bilgilerinin de yer aldığı listede bebek, çocuk, genç, yaşlı her yaş grubundan sivilin yer aldığı görülüyor.

Listede bulunan isimlerin, istatistik verisi olmanın ötesinde hayatını kaybeden her Filistinlinin yakınları, arkadaşları bulunan birer "insan hayatı" olduğunu hatırlatıyor, isim listesini tarihe bir not düşmek için yayınlıyoruz.

İsrail'in söndürdüğü hayatların listesi 

İsrail'in 7 Temmuz'dan bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden Filistinlilerin isim listesi için tıklayın.

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. İsrail, olayların ardından 7 Temmuz'da Gazze'ye havadan, 17 Temmuz'da da karadan saldırıya geçmişti.

Saldırılarda şu ana kadar bin 860'tan fazla kişi yaşamını yitirdi, en az 9 bin 470 kişi ise yaralandı. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER