ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ekim 2014 Çarşamba 08:28

Bu kıyafet için özür diledi

Bu kıyafet için özür diledi

Sonbahar/kış kolleksiyonu içinde yer alan kadınlara yönelik ürettiği haki renkli tulum, kadın Peşmergeler tarafından giyilen elbiseye benzediği gerekçesiyle tepkilere neden oldu.


Dünya çapında mağazaları bulunan İsveçli ünlü giyim firması H&M sonbahar/kış koleksiyonundaki haki renkli tulumun Kürt kadın savaşçıların kıyafetlerine benzetildiği suçlamaları üzerine özür dilemek zorunda kaldı. Koleksiyonda yer alan yüksek belli bir kemer ve siyah zımbalı botlarla tamamlanmış, haki yeşili büyük cepli tulum özellikle Kürt çevrelerinde tepki topladı.

Kürt çevreleri, bu kıyafetin Kürt kadın savaşçıların kıyafetlerine benzediğini söyleyerek H&M firmasını, Kürt mücadelesini alay konusu yapmakla suçladı. İsveçli firma dün şu açıklamayı yaptı:

‘Amacımız bu değildi’

“Bu tasarım nedeniyle bazı çevreleri incittiysek, bundan derin üzüntü duyuyoruz. Amacımız asla bu değildi. H&M olarak her zaman müşterilerimizden gelen talepleri dinlemeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz sezonlarda tulumlara yönelik yoğun bir talep vardı ve biz de yeni koleksiyonumuzda farklı kumaşlarda ve farklı renklerde tulumlara yer verdik. Müşterilerimizin fikirleri bizim için her zaman çok değerli ve onlardan aldığımız bu geri dönüşü, gelecek sezonlar için de dikkate alacağız.” 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER