ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Haziran 2014 Cuma 14:25

Brüksel'den Taraf tepkisi

Brükselden Taraf tepkisi

Avrupa Birliği, Taraf gazetesine verilen vergi cezasına tepki gösterdi.


Vergi mevzuatının şeffaf uygulanması gerektiğine işaret eden Brüksel, 'seçici uygulama' iddialarının basın hürriyetine zarar verdiğini açıkladı.

Birliğin yürütme organı olan AB Komisyonu'nun Genişleme ve Avrupa Komşuluk Siyaseti'nden sorumlu üyesi Stefan Füle'nin Sözcüsü Peter Stano, bu tür uygulamaların basın hürriyeti üzerinde "soğuk duş etkisi" yaptığını ifade etti.

Konuyla ilgili soruya cevap veren Stano, vergi düzenlemelerinin "şeffaf, öngörülebilir ve ayrımcılığa yol açmadan" yapılması gerektiğini vurguladı ve "Böylece ifade hürriyeti üzerinde soğuk duş etkisi yapacak seçici uygulama iddiaları da engellenmiş olur." dedi.

Maliye Bakanlığı, Taraf gazetesine malî inceleme başlatmış, 2011'de 14 ay incelenen gazeteye 5,5 milyon TL vergi cezası verilmişti. Maliye geçtiğimiz günlerde, ‘eksik incelemişiz' gerekçesiyle gazeteye yeniden denetim başlattı.

AB Komisyonu 2013 İlerleme Raporu'nda hükümetin basın üzerindeki baskısını eleştirmişti. Doğan Grubu'na verilen vergi cezası da hem AB Komisyonu'nun hem de Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raporlarında tenkit edilmişti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER