ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 13:22

Brüksel'de kamu çalışanları sokaklara indi

Brükselde kamu çalışanları sokaklara indi


Belçika’da binlerce kamu personeli seslerini duyurmak için başkent sokaklarında protesto yürüyüşünde bir araya geldi. Son 10 yılın en büyük memur grevine sahne olan Brüksel’de eylemciler ekonomik krizin arkasına saklanan hükümete tepki gösterdi.

Yaklaşık 5 bin federal kamu çalışanı, Kamu İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Hendrik Bogaert’in çalışma ofisinin önünde toplanarak, ‘felaket siyaseti’ olarak değerlendirdikleri bakanlığın reform paketine tepki gösterdi. Farklı görüşten memur sendikaların ortaklaşa düzenlediği protesto yürüyüşünde geniş güvenlik önlemleri alındı. Öfkeli memurlar, kamu hizmetini yaparken ‘anlamsızca ve fütursuzca yapılan kesintileri’ protesto etti.

Avrupa’da Yunanistan, İspanya ve İtalya gibi bazı ülkeleri iflasın eşiğine getiren ekonomik krizden Belçika da etkilendi. Hükümetin kemer sıkma politikaları çerçevesinde üst düzey hizmette bulunan devlet çalışanlarına verilen primlerde kesinti yapılırken, kariyer imkânı sunan bir takım hizmet içi eğitimlere son verildi. Bakan Bogaert ise kamu çalışanların tepkisini ‘makul’ olarak değerlendirdi ve somut öneriler üzerinde konuşmaya hazır olduğunu kaydetti.

GARDİYAN YERİNE POLİS İŞBAŞINDA

Öte yandan Belçika’nın kronik sorunu haline gelen cezaevlerindeki gardiyanlar da memur grevine destek olmak için bir günlük iş bırakma eylemine gitti. Ülke çapındaki 27 cezaevinde görevli yüzlerce gardiyan greve gidince, tutuklular bir gün boyunca hücrelerinde tutuldu.

Belçika’daki devlet dairelerinde 80 bin kamu personeli çalışıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER