ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 15:56

Brüksel, AB sigorta kartlarını kabul etmeyen İspanya’yı uyardı


 Avrupa Komisyonu, İspanya'nın turistik bölgelerinde devlet hastanelerinin Avrupa Sağlık Sigortası Kartı’nı (EHIC) tanımamasına karşılık yasal süreç başlattı.

EHIC sahibi AB vatandaşların, Avrupa'nın tüm devlet hastanelerinden ücretsiz faydalanma hakkını elde etmesine rağmen İspanya’da bir kısım hastanelerinin kartı reddettiği ve turistlerden tedavi ücreti talep ettiği kaydedildi.

AB vatandaşlarından gelen şikayetlerin artması üzerine harekete geçen Komisyon, ilk aşamada İspanyol hükümetinden bilgi istedi.

Kendi vatandaşlarına ücretsiz sağlık hizmeti sunan ancak EHIC kartlı turistlere aynı muameleyi yapmayan İspanya’ya para cezası verilebileceği belirtiliyor.

Komisyon’dan yapılan açıklamada, İspanyol hastanelerinin turistlere özel tedavi ücreti uyguladığı ve faturayı ya seyahat sigorta şirketine ya da direkt şahsa kestiği ifade edildi.

Madrid hükümeti, Brüksel’in uyarısına karşılık iki ay içerisinde önlem almaması halinde, Avrupa Komisyonu resmi olarak yasal reform talebinde bulunacak ve sonunda davayı Avrupa Adalet Divanı’na kadar götürebilecek. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER