ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 23:45

BRİCS liderleri Güney Afrika’ya geldi


5. BRİCS zirvesinin başlamasıyla üye ülkelerin ekonomi bakanları ve delegesyonlarının ardından liderlerinin tamamı Güney Afrika’nın Durban şehrine geldi. Ev sahibi Devlet Başkanı Jacop Zuma, Çin, Rusya, Brezilya, Hindistan liderleri ICC Kongre Merkezi’nde karşıladı.

Hint Okyanusu kıyısında yer alan Durban’daki şiddetli yağmur, BRICS zirvesine katılanlara zor anlar yaşattı. Panelleri ve programları takip etmek için kongre merkezinde açık alanlarda yürümek zorunda kalan katılımcılar yağmurda ıslandı.

PUTİN'İN KORUMALARI KAVGA ETTİ

Güney Afrikalı polislerin daha önce kongre merkezine gelen Rus korumlara Putin'i karşılamaları için izin vermemesi üzerine, kısa bir tartışma yaşandı. Rus korumaların Afrikalı polisleri ittiği ve küfrettiği gözlendi.

İlk ziyaretini Rusya’ya gerçekleştiren Çin’in yeni lideri Xi Jinping, ikinci yurtdışı gezisini Afrika’ya yaptı. İlk önce Tanzanya’ya ayak basan Jinping, kotadaki son ziyareti Kongo öncesinde idari başkent Pretoria’da Zuma ile devlet başkanlığı sarayı Union Building’te buluştu. Rusya lideri Vlademir Putin’de öğleden sonra resmi ziyarette Zuma ile ticaret, sanayi, teknoloji alanlarında bir dizi anlaşla imzaladı.

BRİCS liderleri, bakanları ve katılımcılar şu anda ICC büyük solonunda üye devletlerin sanatçılaarının müzik şölenini izliyor. Liderler Gala yemeğinin ardından istirahat için otellerine geçecek. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER