ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2013 Cuma 11:54

Brezilya kabinesi acil toplanıyor


Brezilya'da gösterilerin ülke çapına yayılmasının ardından Devlet Başkanı Dilma Rousseff, kabineyi acil toplantıya çağırdı.

Rio de Janeiro’da protestocuların Dışişleri Bakanlığı’na girmeye çalışması ve eylemlerin ülke geneline yayılmış olması hükümeti de endişelendiriyor.
Yaklaşık 300 bin protestocu City Hall yakınlarındaki Dışişleri Bakanlığa önünde polis ile çatışmaya girdi. Polis, molotof ve taş ile saldıran protestoculara, plastik mermi ve biber gazı ile müdahale etti.

Gösteriler sebebi ile Devlet Başkanı Dilma Rousseff Japonya’ya yapacağı ziyaretini iptal etti. Protestolar son 20 yılın en şiddetli gösterileri olarak kayda geçti. En az 1 milyon gösterici ülkede 100 den fazla şehirde protestolarına devam ediyor.
Dünyanın en büyük 7. ekonomisi olarak gösterilen Brezilya, Konfederasyon Kupası’na bu yıl ve Dünya Kupası’na ise 2014 yılında ev sahipliği yapıyor. Brezilya’nın futbol organizasyonlarına 15 milyar dolar harcama yapması, halkın tepkisine sebep olmuş ve protestoları fitillemişti.

İnsan hakları örgütleri, geçen hafta yapılan protestolarda polisin göstericiler ve gazetecilere "aşırı güç" kullandığını iddia ederek soruşturma açılmasını istediler.
Brezilya’nın en büyük iki şehri Rio ve Sao Paulo’da daha önce yapılan ulaşım zammının geri alınması ise, protestocuların bir zaferi olarak gösteriliyor.

Brezilyalılar 1992 yılında Cumhurbaşkanı Fernando Collor de Mello'nun yargılanması talebiyle büyük protesto gösterileri düzenlemişti.

Brezilya 21 yıl diktatörlükle yönetildikten sonra 1985 yılında demokrasiye geçmişti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER