ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 14:42

Bozkır, Hocalı katliamını andı


 TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozır, "Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında Ermeni birliklerince gerçekleştirilen hunharca saldırı ve katliamı 21. yıldönümünde bir kez daha acıyla anıyor ve kınıyoruz." dedi.

Katliamın yıldönünmünde yazılı açıklama yapan Bozkır, "Ermeni birliklerince düzenlenen bu vahşi saldırıda, 106’sı kadın, 63’ü çocuk ve 70’i yaşlı olmak üzere, toplam 613 Azerbaycan vatandaşı katledilmiş, 76’sı çocuk, 487 kişi yaralanmış, 1275 kişi de Ermenilerce esir alınmıştır. O tarihten bu yana kayıp olan 150 kişinin akıbeti ise hala bilinmemektedir." ifadelerine yer verdi.

Bozkır, şöyle devam etti: "Türkiye olarak, Azeri kardeşlerimizin Hocalı’da karşı karşıya kaldıkları bu vahşetin acısını her zaman kalbimizin en derinlerinde hissediyor ve bu acıyı en içten duygularımızla paylaşıyoruz.

İnsanlığa karşı suç teşkil eden ve tüm dünya kamuoyunun vicdanını sızlatan bu hunharca katliam, bir insanlık ayıbı olarak hafızalarımızda yer almaktadır.

İnsanlık tarihinin en kara sayfalarından biri olan Hocalı katliamı, sonuçları itibariyle, bölge barış, huzur, güvenlik ve istikrarı açısından bugün için de bir sorun olma niteliğini korumaktadır. Sivil halka yöneltilen bu acımasız, insanlık dışı saldırganlığın neticesinde 1 milyona yakın Azerbaycanlı kardeşimiz yurtlarından ayrılmak zorunda kalmış ve 20 yıldır kaçkın hayatı yaşamaya mahkûm edilmişlerdir.

Bu tür saldırgan eylemlerin tekrarlanmaması için uluslararası toplumun bu katliama hak ettiği önemi vermesini ve gerekli tepkiyi göstermesi gerektiğine inanmaktayım ve bu açıdan Azerbaycanlı kardeşlerimizle dayanışma içinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bu vesile ile, Ermenistan’a da işgal ettiği Azerbaycan topraklarından bir an önce çekilmesi çağrısını tekrarlamakta yarar görmekteyim." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER