ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mayıs 2013 Cuma 10:40

Boston saldırısında son gelişmeler


Boston Maratonu’na bombalı saldırı yaptığı gerekçesi ile polisin Trasnaev kardeşlerden Tamerlan’ı (26) ölü Djohar’ı (19) ise ağır yaralı ele geçirmesinden sonra olay ile ilgili hemen her gün yeni iddialar ekleniyor. Boston Maratonu saldırıları ile ilgili son gelişmeler şöyle;

*Federal Soruşturma Ofisi (FBI) son olarak, ağır yaralı ele geçirilen Djohar’ın kardeşi ile birlikte ABD’nin bağımsızlık günü olan 4 Temmuz kutlamalarında canlı bomba olmaya niyetlendiklerini söylediğini öne sürdü. İsmini açıklamayan FBI yetkilileri, Djohar’ın son ifadesinde kardeşi Tamerlan ile düdüklü tencere içine yine el yapımı patlayıcılar yerleştirip infilak ettireceklerini itiraf ettiğini söyledi.

*Nisan ayının 15’inde yapılan saldırı sonunda 3 kişi hayatını kaybetmiş, 200’den fazla insan yaralanmıştı. Olaydan dört gün sonra Tamerlan güvenlik güçleri tarafından ölü ele geçirilmişti. Massachusetts Adli Tıp Merkezi Sözcüsü Terrel Harris, Tamerlan’ın neden öldüğüne dair bilgiyi henüz kamuoyu ile paylaşamayacaklarını söyledi. Harris, Tamerlan’ın ölüm belgesi imzalandıktan sonra bilgilerin kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

*Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Boston Maratonu bombalama eylemini gerçekleştirdiği iddia edilen Djohar’a yardım ettiği gerekçesi ile gözaltına alınan Diyaz Kadirbayev ile Azamat Tazhayakov’un adaleti engelleme suçlaması ile polis tarafından tutuklandığını bildirdi. Bakanlık, "Vatandaşlarımızın Boston Maratonu’na bombalı saldırı yapma suçlaması ile tutuklanmadıklarının altını çizmek isteriz. Tutuklanmalarının gerekçesi delilleri ortadan kaldırmak." açıklamasını yaptı.

*Diyaz Kadirbayev’in avukatı, müvekkilinin suskunluğunu sürdürdüğünü zira henüz ne ile suçlandığını ve de bombalama olayı ile kendisinin nasıl ilişkilendirildiğini bilmediğini söyledi.

*Azamat Tazhayakov’un avukatı ise müvekkilinin olay ile ilişkilendirilmesi karşısında şok yaşadığını ve çok korktuğunu söyledi.

*Federal Soruşturma Ofisi (FBI) CNN’e yaptığı açıklamada Djohar’ın olduğu iddia edilen dizüstü bilgisayarı bulduklarını söyledi. Ancak yetkililer dizüstü bilgisayarı ne zaman, nasıl bulduklarına dair ayrıntı vermedi. Geçtiğimiz hafta FBI, Djohar’a ait olan dizüstü bilgisayarı öğrencisi olduğu üniversitenin bahçesinde dahi yaptıkları tüm aramalara rağmen bulamadıklarını açıklamıştı.

*Ölü ele geçirilen Tamerlan Tsarnaev’in dul eşi Katherine Russell, olayı araştıran güvenlik güçlerine eski eşi ile son olarak, fotoğrafının ‘zanlı’ olarak yayınlanmasından sonra telefon ile görüştüğünü söylediği öğrenildi.

*FBI göaltına alınan üç zanlı hakkında delil toplamaya devam ederken mahkemeye çıkacakları 14 Mayıs öncesinde üç öğrencinin kefaletle salınmasına izin verilebileceği tahmin ediliyor.

*FBI yetkililerinin iddiasına göre Djohar, Boston Maratonu bombalı saldırısından bir ay kadar önce Kadirbayev ile Tazhayakov’a nasıl bomba yapıldığını öğrendiğini söyledi.. FBI ayrıca Djohar’ın saldırıdan sonra Kadirbayev’den saçlarını kısa kesmesini istediğini söylediğini açıkladı.

*FBI 18 Nisan’da saldırının zanlısı olarak Djohar ve kardeşinin fotoğraflarının basına verilmesinin ardından Kadirbayev arkadaşına telefonu ile gönderdiği mesajında, "Zanlı sana benziyor" diye yazdığını kaydetti. Djohar’ın Kadirbayev’e cevaben ise "Odama gel ve ne istiyorsan al" şeklinde karşılık verdiği kaydedildi.

*FBI, gözaltına alınan üç öğrencinin Djohar’ın odasına giderek sırt çantasındaki içi boşaltılmış havai fişekleri çantasından boşalatmaya yardım ettiklerini yeminli ifadelerinde söylediklerini aktardı. FBI ayrıca Kadirbayev’in Djohar’ın bombalı saldırıya katıldığını çantasındaki boş havai fişekleri boşalttığı zaman anladığını da itiraf ettiğini söyledi.

*Massachusetts Savcılığı Kadirbayev ile Tazhayakov’un suç delillerini örtbas etmek ve adaleti engellemek suçlamasıyla tutuklanmalarını isteyeceği belirtiliyor. Savcılık, gözaltına alınan 3. şahıs olan Phillipos’un ise kolluk güçlerine yalan söylemekle suçlandığı kaydedildi.

*Kadirbayev ile Tazhayakov için savcılığın en fazla 5 yıl hapis ile 250 bin dolar ceza isteyeceği belirtiliyor. Phillipos için ise savcılık makamı en fazla 8 sene ile 250 bin dolar talep edeceği kaydediliyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER