ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ağustos 2013 Cumartesi 12:37

Boşnaklar, Suriye'ye müdahaleyi kerhen destekliyor


Suriye’de her gün onlarca insanın katledilmesi benzer acıları 90’lı yıllarda yaşayan Boşnakları iki kere hüzünlendiriyor. Son kimyasal saldırının ardından gündeme gelen askeri harekatı bazı vatandaşlar ‘geç de olsa iyi’ şeklinde değerlendirdi, bazıları ise saldırının Suriye’deki sorunun çözmeyeceğini savundu.

Bosna Savaşı, bundan 18 yıl önce pazaryerindeki sivillerin hedef alındığı saldırının ardından 30 Ağustos’ta NATO tarafından başlatılan geniş kapsamlı operasyonun ardından sona erdi. Boşnakların çoğu NATO’yu sevmese de Suriye için gündeme gelen harekâttan umutlu. Batılıların Bosna’ya müdahale için 40 ay beklediğini belirterek, aynı senaryonun Suriye’de tekrarlanmasına tepki gösteren halk, yine de operasyonun katliamları durdurabileceğini umuyor.

Türkiye merkezli TUSKON’un Bosna’daki ortaklarından Pro-In derneği başkanı Sead Ahmiç, savaşın acısını ve Suriye halkının neler çektiğini en iyi kendilerinin bileceğini belirtiyor. Ahmiç, “NATO'yu sevsek de sevmezsek de bize bir şekilde yardım etti ve buradaki savaşı durdurdu. Şu anda sadece Suriye’de değil, dünyanın herhangi bir yerindeki mazlumlara NATO ya da ABD’nin yardım etmesi hayırlı olur.” diyor.

Emekli asker Münir Zahiragiç ise müdahalenin her zaman iyi sonuçlar vermeyeceğini savunuyor. Suriye’ye operasyonun Bosna kadar kolay olmayabileceğini ifade eden Zahiragiç, “NATO ya da ABD, Çin ve Rusya’nın onayını almadan müdahale ederse bu çok riskli olur. Daha daha büyük çatışmaya veya savaşa neden olabilir. Sonucu şimdiden tahmin etmek mümkün değil." görüşünü savunuyor.

Boşnak-Türk Dostluk Derneği Başkanı Rizvan Haliloviç’e göre ise Suriye’deki ‘kontrollü kaos’ Batılı ülkeleri rahatsız etmiyor ve bu ülkeler Irak ve Afganistan’daki fiyaskodan sonra büyük bir çıkarları olmadan Suriye’ye müdahale riskini almayacak.

Adının yayınlanmasını istemeyen bir Bosnalı ise Bosna’da binlerce insan öldürüldükten sonra gelen Batı müdahalesiyle savaşın sona erdiğini hatırlatarak, “İsteseler savaşı bir ayda durdurabilirlerdi. Aynı şekilde Suriye halkına da yardım edebilirler fakat bunu yapmıyorlar.” şeklinde konuşuyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER