ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 22:10

Bosna-Hersek'teki nüfus sayımında usulsüz


Bosna-Hersek'te ilk kez yapılan nüfus sayımında çok sayıda usulsüzlük yapıldığı ortaya çıktı.

Sırbistan sınırında polis, birkaç sayım memurunu formlarla birlikte yakaladı. Sayım memurlarının Sırbistan'ın Loznitsa belediyesindeki insanları Bosna-Hersek'te yaşıyor gibi göstermek istediği öne sürüldü. Memurlar hakkında idari takibat başlatıldı.

Öte yandan Srebrenitsa'da bir kafede nüfus memurunun formları gelişigüzel doldurduğu iddiasıyla ilgili de soruşturma açıldı. Olayın ortaya çıkmasından sonra Bosna-Hersek'e bağlı Sırp Cumhuriyeti'nin istatistik kurumu uyarıldı. Beş bölgede sayımın yeniden yapılmasına karar verildi.

Sayımda yapılan ihlal ve ciddi sorunlar üzerine açıklama yapan Bosna-Hersek İslam Birliği Reisu-l Uleması Hüseyin Kavazoviç, Sırp Cumhuriyeti'nin birçok yerinde evlerine dönen Boşnaklara sayım konusunda sorun çıkartıldığını dile getirdi. Ülkede Diyanet İşleri Başkanı konumunda olan Kavazoviç, "İstatistik kurumunun bazı yerlere yeterli sayıda form göndermediği haberini aldık. Bu tür davranışlar kanuna aykırıdır, sayım süreciyle alaya edilme anlamına gelmektedir." dedi.

Bütün yetkili makamlara gönderdiği uyarısında Reis Kavazoviç, sayım sonuçlarının sıhhatine şüphe düştüğünü dile getirdi.

Bosna-Hersek'teki nüfus sayımı 15 Ekim'de sona erecek, sayımın ilk sonuçları yaklaşık 90 gün sonra açıklanacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER