ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ağustos 2014 Çarşamba 19:23

Bombardıman sırasında 300 esir hapishaneden kaçtı

Bombardıman sırasında 300 esir hapishaneden kaçtı

Irak ordusuna ait savaş uçaklarının, Musul'da silahlı grupların eline geçen Ahdas Hapishanesine düzenlediği saldırıda 300 esir hapishaneden kaçmayı başardı.


Irak ordusuna ait savaş uçaklarının, Musul'da silahlı grupların eline geçen Ahdas Hapishanesine düzenlediği saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 60'a yükseldiği bildirildi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Irak ordusuna ait savaş uçaklarının, kentin batısındaki eş-Şifa Mahallesi'nde bulunan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü öncülüğündeki silahlı grupların merkez olarak kullandığı ve içerisinde sivil rehinelerin olduğu belirtilen hapishaneye düzenlediği hava saldırısında ölenlerin sayısı 60'a yükseldi. Saldırıda IŞİD'in "Şeriat Mahkemesi Hakimi" Ebu Enes el-Muhacir de hayatını kaybetti.

Operasyon sırasında IŞİD'in elindeki 300 esir hapishaneden kaçmayı başardı.

Daha önce yapılan açıklamada, saldırıda yaşamını yitiren 15'i rehine, 30 kişinin cesedinin Musul'daki El-Cumhuri Devlet Hastanesi morguna getirildiği kaydedilmişti.

Irak'ın kuzey ve batısındaki bazı illerde etkinliğini ve yayılmasını sürdüren IŞİD ve beraberindeki silahlı gruplar, Musul'da yaklaşık 2 aydan bu yana düzenlediği saldırı ve baskınlarda çok sayıda ordu ve polis mensubunun aralarında bulunduğu onlarca kişiyi rehin almıştı.

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, IŞİD ve beraberindeki grupları "terörist" olarak nitelerken, Sünni gruplar ise yaşananları Maliki zulmü ve Şii mezhepçiliğine karşı Irak'ta kendisini savunmaya geçen Sünni halkın başlattığı isyan olarak tanımlıyor.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER