ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 14:01

Bolotnaya göstericileri suçlu bulundu, 100 kişi gözaltına alındı


Rusya’nın başkenti Moskova’nın Zamoskvoretski mahkemesinde görülen davada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in üçüncü dönem Kremlin’e çıkmasını protesto eden göstericiler suçlu bulundu.

Mahkeme çevresinde toplanan muhalif gruplara ise polis müdahalede bulundu ve yaklaşık 100 kişiyi göz altına aldı. Gözaltına alınanlar arasında muhalif liderlerden Aleksey Navalnı’nin de olduğu belirtiliyor.

Mahkemede yargılanan 8 eylemci polise şiddet kullanmak ve izinsiz gösteriye katılmak suçlarından ev hapsi ve 4 yıla kadar hapis cezası olmak üzere çeşitli cezalar verildi. Interfax’ın mahkemeden bildirdiğine göre hakim Natalya Nikişina tutuklu olarak yargılanan sanıkları resmi makam temsilcilerine karşı şiddet kullandıkları kararını verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2012’de Kremlin’e üçüncü kez çıkmasını protesto eden 8 eylemci Cuma günü görülen davada suçlu bulmuştu. Moskova mahkemesi tutuklamalarla ilgili kararını 23 Şubat’ta Soçi Kış Olimpiyat oyunlarının kapanış töreninin ardından pazartesi günü açıklayacağı belirtilmişti.

Savcı polise saldırdığı, kamu malına zarar verdiği ve izinsiz gösteri organize ettiği gerekçesi ile eylemci Aleksandr Duhanina ve muhalif PARNAS partisinden Sergey Krivov için 6 yıl hapis cezası istiyordu. Savcılık 5 eylemci için 5,5 yıl, 18 yaşın altındaki bir diğer eylemci için de 5 yıl hapis cezası talep ediyordu.

Putin’in iktidara gelişini protesto için 2011-2013 arasında onlarca gösteri gerçekleşmiş, ancak 6 Mayıs 2012’de Bolotnaya’da meydana gelen gösterilerde şiddete başvurulmuştu. Polis eylemcilerin kendilerine saldırdığını iddia ederken, muhalif gruplar polisin provokasyon yaptığını savunuyor. Olaylar sırasında 650 kişi göz altına alınmış, 27 kişinin dışında diğerleri serbest bırakılmıştı. 12 kişiye kadar düşen tutuklu sayısı Putin’in yıl başı affının ardından 8 kişiye düşmüştü.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER