ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 14:00

Bolivya'dan, Morales'in uçağının indirilmesine tepki


Bolivya Cumhurbaşkanı Evo Morales’in uçağı Moskova dönüşü, Fransa ve Portekiz'in hava sahasını kullanmasına izin vermemesi üzerine Avusturya’ya iniş yapmak zorunda kaldı. Morales'in uçağı 13 saatlik bekleyişin ardından havalanabildi.

Bolivya Dışişleri Bakanı David Choquehuanca, basında yer alan iddialara tepki göstererek, Cumhurbaşkanı Morales’in hayatının tehlikeye atıldığını söyledi. Basına değerlendirmede bulunan Bakan, “Bu yalanları kimin uydurduğunu bilmiyoruz. Birileri ülkemize zarar vermek için bu bilgileri yayıyor. Snowden’in uçağımızda olduğu yönündeki şüphelerin yersiz olduğu görüldü.” dedi.

Rusya’da Doğalgaz İhraç Eden Ülkeler Forumu’na katıldıklarını ve dönüş yolunda bu sorunun yaşandığını kaydeden Choquehuanca, “Portekiz bize bir açıklama borçlu. Fransa bize bir açıklama borçlu..” eleştirisi getirdi.

Bolivya Savunma Bakanı Ruben Saavedra da yaptığı değerlendirmede Morales’in uçağında Snowden’in olduğu yönündeki iddiaların arkasında ABD hükümetinin olduğunu söyledi. Bolivya’nın hava ulaşım haklarının ihlal edildiğini savunan Saavedra, “Bu bir yalan. Bu yalan, ABD hükümeti tarafından uyduruldu…” suçlamasında bulundu.

Rusya’nın başkenti Şeremetyova havalimanında transit bölgede kapsül otelde bir haftadan fazla süredir kalan Snowden’e siyasi sığınma verecek muhtemel ülkelerle ABD yoğun temaslarını sürdürüyor. Snowden’in siyasi sığınma için başvurduğu 21 ülkeden 11’i kendi ülke topraklarında başvuru olmadığı gerekçesi ile kabul edemeyeceklerini belirtirken, Polonya, Brezilya ve Hindistan Snowden’e ret cevabı verdi.

Rusya’dan siyasi sığınma talep eden Snowden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ABD aleyhine çalışmama şartını koyması üzerine talebini geri çekti. Rusya, ABD gibi ölüm cezasının bulunduğu bir ülkeye Snowden’in sınırdışı edilmesine de karşı.

Snowden’in pasaportunu iptal eden Washington, bir defalığına ABD’ye giriş belge düzenleyeceklerini ve kendisini özgür ve adil bir şekilde yargılayacaklarını belirtiyor.

Bolivya Cumhurbaşkanı Morales, Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Putin’le de ikili görüşmelerde bulunmuş, enerji alanında ortak yatırımları ele almıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER